Ekonomikoronavirus3 aylık kredi borcu ertelemesine faiz uygulanacak

Koronavirüs salgını ve ülkedeki ekonomik krizin tek kazananı Bankalar olacak. Kredi ödemelerinin iptalini açıklayan Bakanlar Kurulu, faizlerin ertelenmeyeceği gerçeğini yurttaşlara bildirmeyi "unuttu".
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 23, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Koronavirüs salgını ve ülkedeki ekonomik krizin tek kazananı Bankalar olacak. Kredi ödemelerinin iptalini açıklayan Bakanlar Kurulu, faizlerin ertelenmeyeceği gerçeğini yurttaşlara bildirmeyi “unuttu”.

Bakanlar Kurulu ve Bankalar Birliği’nin duyurduğu 3 aylık erteleme kararının detaylarını ekonomist Mehmet Saydam kamuoyuyla paylaştı.

Ekonomist Mehmet Saydam, şirketi Saydam Muhasebe üzerinden yaptığı açıklamada, 3 aylık erteleme kredilerin anaparayı ertelediğini fakat faizleri kapsamadığını belirterek, erteleme ile birlikte 3 ayın sonunda geriye dönük faizlerin işlemeye devam edeceğini kaydetti.

Saydam kişisel Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “bu süreçten yine tek karlı Bankalar çıkıyor. Hükümetseniz, otoriteyseniz, buna müdahale eder, Kanun Hükmünde Kararname yayınlarsınız. Değilseniz o koltuklardan kalkar eve gidersiniz. Bu krizin diğer krizlerde de olduğu gibi tek kazananı bankalar olursa yazık size…” ifadelerini kullandı.

Saydam Muhasebe tarafından yapılan açıklama şöyle:

Bakanlar Kurulu kararı neydi?

Bakanlar Kurulu ve Bankalar Birliği kararı uyarınca; hem şirketlerin hem de gerçek kişilerin kullanmış oldukları eşit taksitli kredi ile over-draft hesaplarına faiz ve ana paraların üç ay süre ile ertelenmesi ile ilgili olarak her şirketin ve şahsın ilgili banka ile iletişime geçip online veya bankanın belirleyeceği şekli ile ötelemeden/ertelemeden faydalanmak arzusunda olduğunu beyan etmek zorunda olduğu belirtilmişti.

Kararda, uygulamadan yararlanacak tüm vatandaşların ve şirketlerin bankası ile irtibata geçmesi gerektiği de ifade edildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık