AktüelPolitika28 günde 143 insan yakalandı, işverenlere yine dokunulmadı

Havadis gazetesinde yer alan habere göre 28 günde KKTC’de kaçak oldukları gerekçesiyle 143 kişi yakalandı. Bu rakam ilk 7 günde 48 kişi idi. Poli’sin, KKTC genelinde 1– 28 Haziran 2019 tarihleri arasında yaptığı suçla operasyonel mücadele çalışmaları kapsamında, KKTC’de izinsiz ikamet eden 140, aleyhinde ihraç kararı olan 3 kişi yakalandı. Kaçakların ihraç işlemleri başlatıldı Ülkede kaçak yaşam sürdüğü tespit edilen kişiler arasında Türkiyelilerin yanı sıra Pakistan, Nijerya, Hindistanlılar da var. Polis denetimlerinde tespit edilen 140...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 29, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Havadis gazetesinde yer alan habere göre 28 günde KKTC’de kaçak oldukları gerekçesiyle 143 kişi yakalandı.

Bu rakam ilk 7 günde 48 kişi idi.

Poli’sin, KKTC genelinde 1– 28 Haziran 2019 tarihleri arasında yaptığı suçla operasyonel mücadele çalışmaları kapsamında, KKTC’de izinsiz ikamet eden 140, aleyhinde ihraç kararı olan 3 kişi yakalandı. Kaçakların ihraç işlemleri başlatıldı

Ülkede kaçak yaşam sürdüğü tespit edilen kişiler arasında Türkiyelilerin yanı sıra Pakistan, Nijerya, Hindistanlılar da var.

Polis denetimlerinde tespit edilen 140 kaçağın bazılarının ülkeye turist vizesi ile giriş yapıp kaçağa düştüğü belirlenirken öğrenci vizesiyle KKTC’ye gelip kaçağa düşen ve çalışma izni yenilenmediği için kaçağa düşenler de var.

İnsanlık dramı

Öte yandan Omorfo’da tutuklana iki kadın Vietnamlı’nın hikayesinden bir insanlık dramı çıktı.

Vietnam uyruklu 44 yaşındaki D.T.M ve 61 yaşındaki N.T.T. , dün Güzelyurt Kaza Mahkemesi’nde yargılandı. Yargılamada her iki kişi için sınır dışı kararı verildi. Fakat 44 yaşındaki D.T.M’nin çocuğu kendisinden alınarak sınır dışı edilecek.

Her iki isim de 5 yıldır KKTC’de yaşamlarını sürdürmekte. 44 yaşındaki D.T.M’nin kızı sosyal hizmetler dairesine verilirken, kendisi de işlemlerin tamamlanmasının ardından sınır dışı edilecek.

Haberci gazetesinden Ahmet Vamık’ın haberine göre doğduğu zaman nüfus kaydı dahi yapılmayan ve hiçbir resmi kaydı bulunmayan 3 yaşındaki Hatice isimli kız çocuğuna baba Mehmet Salih Dedecan da sahip çıkmayınca, küçük kız Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından Kıbrıs Türk Çocuk Esirgeme Kurumu yuvasına teslim edildi.

İşverenlere yine dokunulmadı

Polis adeta sokaklarda insan avı başlatıyken ve onlarca kişiyi sınır dışı ederken hala bu insan adaya getiren işveren ve insan taciri şebekelerine dokunmadı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık