AktüelDünya2700 yıllık marihuana otu bulundu

Eski bir mezarda 2700 Yaşındaki ‘Marihuana otu çıkısı’ bulundu
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 16, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Çeviri: Aycan Akcin

Binlerce yıllık marihuana otu bulsan yakar mısın? Marihuana, dinozorlar kadar eskiye dayanır. Farklı kültürlerde farklı roller oynayarak binlerce yıldır dünyadaki farklı etnik kökenler tarafından kullanılmaktadır.

Araştırmacılar son zamanlarda Çin’in kuzeyindeki Yanghai mezarlarında marihuana otu çıkısı keşfetti. Muhtemelen kırk yaşlarında bir erkeğe ait 2,700 yıllık bir mezardaTHC (tetrahidrokanabinol) bakımından zengin tormurcuk otu bulundu.

Araştırmacılar, erkeğin, Turpan Havzası’nın eski Gushi kültüründen bir Şaman olduğuna inanıyor. Söz konusu çıkı esrar kokusu ve tadını kaybetmiş olmasına rağmen hala yeşilliğini koruyor.

Uluslararası bir araştırma ekibi 789 gram olan marihuana çıkısını inceledi ve içeriğinde bulunan ve ana psikoaktif kiyasal bileşen olan tetrahidrokanabinol (THC) rastladı; bu da onu kenevirden farklılaştırıyor.

Yani bu mariuana büyük olasılıkla rekreasyon keneviriydi. Bu durumda soru şu: eskiler marihuana ile kafa mı buluyordu? Lider araştırmacı Ethan Russo’ya göre, bu eski tomurcuk otu bugün dünyada yetiştirilenlerle çok benzerlik gösteriyor.

Bu mezarda bulunan marihuana tamamen dişiydi. Bu, dişiyi yetiştirme nedenine ışık tutar; bu insanlar THC içeriği yüksek olan bir hasat elde etmek istemiş olmalılar. Bu mezarda bulunan marihuana miktarı göz önüne alındığında, psikoaktif esrarın Şaman topluluğunun yaşamında ve kültüründe önemli bir rol oynamış olması gerektiği görülmektedir.

Kaynak:

2700 Year Old ‘Weed Stash’ Found in Ancient Tomb And Still Good – RxLeaf

Cannabis is as ancient as the dinosaurs. It’s been used by different ethnicities around the world for thousands of years, playing different roles in different cultures. In Czechoslovakia, a hemp rope dating back to 26,900 BC was discovered a decade ago and was associated with the economic activities of the people at that place in that time.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..