koronavirus“21 günde bir test, bulaşın önüne geçmede fayda sağlamayacak”

Eğitim Beklemez İnisiyatifi, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından atanmış Başbakan Ersan Saner'in yapmış olduğu "PCR ve antijen" testlerinin aşılı kişiler için ücretsiz olması açıklamasına ilişkin görüş belirtti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 30, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Eğitim Beklemez İnisiyatifi, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından atanmış Başbakan Ersan Saner’in yapmış olduğu “PCR ve antijen” testlerinin aşılı kişiler için ücretsiz olması açıklamasına ilişkin görüş belirtti.

İnisiyatif adına Sözcü Nihat Yılmaz tarafından yapılan yazılı açıklamada, büyük bir endişe ile beklenen karar olumlu olarak nitelendirilirken, kararda ifade edilen “kriterler” konusunun ise, en az testlerin ücretsiz olması kadar hayati olduğu vurgulandı.

İnisiyatif sözcüsü Nihat Yılmaz, Covid-19 pandemisinin kontrol altında tutulması ve kesintisiz yüz yüze eğitime geçilebilmesi için etkin ve yaygın denetimin önemine işaret etti.

Açıklamada, “PCR ve antijen testleri aşılı bireyler için ücretsiz dahi olsa, daha önce açıklandığı şekilde 21 günde 1 kez olmak üzere uygulanacaksa, bulaşın önüne geçmede yeterli fayda sağlamayacaktır” ifadelerini kullanan Yılmaz, “Sayın Başbakan’ın belirttiği kriterler önümüzdeki günlerde açıklanacağından hareketle; bilimsel veriler ve konunun uzmanları ışığında gerekli görülen test sıklığının belirlenmesinin önemine bir kez daha vurgu yapmak isteriz. Kriterler, toplumumuzun karşı karşıya olduğu riskleri şekillendirmede belirleyici olacaktır” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık