AktüelİnsanYaşam2050’lere geldiğimizde çikolata yiyebilecek miyiz?

2050’lere geldiğimizde çikolata yiyebilecek miyiz? Büyük bir çikolata krizine doğru yol aldığımızı iddia eden haberlerin sayısı giderek artıyor. BBCTürkçe’nin haberine göre dünyada çikolata pazarı sürekli büyüyor. 2025 yılında bu pazarın 2015’teki seviyesini ikiye katlaması bekleniyor. Çikolatanın antioksidan maddeler içerdiği için sağlığa yararlı olduğu, yaşlanmayı geciktirdiği, strese iyi geldiği, tansiyonu düzenlediği yönündeki inanç, tüketimi geliştiren baş etkenlerden biri. Peki dünyada en fazla çikolata nerede tüketiliyor? Bugüne dek toplam çikolata üretiminin yarıdan fazlası Batı Avrupa ve Kuzey...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 26, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

2050’lere geldiğimizde çikolata yiyebilecek miyiz? Büyük bir çikolata krizine doğru yol aldığımızı iddia eden haberlerin sayısı giderek artıyor.

BBCTürkçe’nin haberine göre dünyada çikolata pazarı sürekli büyüyor. 2025 yılında bu pazarın 2015’teki seviyesini ikiye katlaması bekleniyor.

Çikolatanın antioksidan maddeler içerdiği için sağlığa yararlı olduğu, yaşlanmayı geciktirdiği, strese iyi geldiği, tansiyonu düzenlediği yönündeki inanç, tüketimi geliştiren baş etkenlerden biri.

Peki dünyada en fazla çikolata nerede tüketiliyor? Bugüne dek toplam çikolata üretiminin yarıdan fazlası Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’da tüketildi. 2017’de kişi başına 8 kg ile İsviçre en fazla çikolata tüketen ülke olmuştu.

Yeni pazarlar

Çikolatanın en büyük pazarı bugüne dek ekonomik olarak gelişkin ülkeler olmuştu. Ancak gelecekte potansiyel başka yerlerde görülüyor. Nüfusları bir milyarı aşan Çin ve Hindistan başta geliyor. Hızlı kentleşme ile büyüyen orta sınıfın tüketici alışkanlıkları da değişiyor, çikolata pazarı genişliyor.

Hindistan bugün en hızlı büyüyen çikolata pazarı. 2016’da 228 bin ton çikolata tüketildi. Bu rakam 2011’e kıyasla yüzde 50 artış demek.

Çin’de ise 1980 ekonomik reformlarının ardından çikolata nadir bir tüketim maddesi olarak görülüyordu. Bugün hala ortalama bir Çinlinin bir yılda tükettiği çikolata miktarı 1 kilogramı bulmuyor.

Ancak gelişmekte olan “kahve kültürü” gibi yeni akımların çikolata tüketimini de etkilemesi bekleniyor.

Ayrıca milyonlarca varlıklı Çinli, ülkede olmayan lüks tüketim maddelerini internet siparişi ile başka ülkelerden satın alıyor. Bu durum, Alibaba gibi şirketleri, piyasada güçlerini korumak için yeni işletme modelleri geliştirmeye yöneltiyor.

Çikolata tehlikede mi?

Öte yandan çikolatanın ana maddesi olan kakao üreticileri zor bir dönemden geçiyor. Hassas bir bitki olan kakao, tropik nemli ortamlarda ve yağmur ormanlarının gölgesinde yetişiyor. Bu nedenle bu bitkilerin ekilebileceği alanlar sınırlı.

Kakao üretiminin büyük bir kısmı Batı Afrika kaynaklı. Dünyadaki kakaonun yarıdan fazlası Fildişi Sahili ve Gana’da üretiliyor.

Ancak küresel ısınma nedeniyle bu bölgelerdeki kakao üretiminin daha yüksek bölgelere kaydırılması gerekiyor. Buralarda ise ekilecek toprak sınırlı.

Haberin devamı için tıklayın:

Çikolatayı hangi tehlikeler bekliyor?

2050’lere geldiğimizde çikolata yiyebilecek miyiz? Büyük bir çikolata krizine doğru yol aldığımızı iddia eden haberlerin sayısı giderek artıyor. Dünyada çikolata pazarı sürekli büyüyor. 2025 yılında bu pazarın 2015’teki seviyesini ikiye katlaması bekleniyor. Çikolatanın antioksidan maddeler içerdiği için sağlığa yararlı olduğu, yaşlanmayı geciktirdiği, strese iyi geldiği, tansiyonu düzenlediği yönündeki inanç, tüketimi geliştiren baş etkenlerden biri.

 

Kaynak: BBCTÜRKÇE

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık