AktüelEkoloji2021’in yarısında doğal ve insan kaynaklı felaketlerin maliyeti 77 milyar dolar

İsviçreli reasürans şirketi Swiss Re, 2021'in ilk altı ayında doğal felaketlerin 74 milyar dolar, insan kaynaklı felaketlerin ise 3 milyar dolar ekonomik kayba yol açtığını açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 17, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Dünyanın önde gelen reasürans şirketlerinden Swiss Re, 2021 yılının ilk altı ayında doğal ve insan hatasından kaynaklanan felaketlerin maliyetinin 77 milyar doları bulduğunu açıkladı.

Euronews‘in aktardığına göre, merkezi Zürih’te bulunan sigortacıları sigortalayan İsviçreli şirket, ABD’deki Uri fırtınası ile haziran ayında Almanya ile komşularını etkileyen fırtınaların maddi zararların artmasında önemli rol oynadığını aktardı.

Swiss Re tarafından yapılan yazılı açıklamada, ”Doğal felaketler 74 milyar dolar, insan kaynaklı felaketler ise 3 milyar dolar ekonomik kayba yol açtı.” denildi.

Küresel ısınma vurgusu

Açıklamada, haziran ayından bu yana aşırı sıcaklar yüzünden Kaliforniya’da süren orman yangınlarının mali faturasının da büyük olduğu vurgulanırken, küresel ısınmanın aşı sıcakları beraberinde getirdiği ve iklim koşullarında ciddi anormallikler yaşandığı kaydedildi.

Son 10 yıl içinde ilk altı ayda felaketler ortalama 108 milyar dolar kayba neden oldu. Ancak felaketlerin sigorta şirketlerine verdiği kayıpların bu rakamlardan çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

İsviçreli şirket, Türkiye, Yunanistan ve İtalya’daki orman yangınlarının önemli miktarda maddi hasara yol açacağı tahmininde bulundu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık