AktüelBilim2021 Nobel Tıp Ödülü, moleküler biyoloji alanında çalışma yapan iki profesöre verildi

İki profesör 10 milyon İsveç kronu tutarındaki ödülü paylaşacak.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 5, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

2021 Nobel Tıp Ödülü’nü, ısı ve temas reseptörlerini keşiflerinden dolayı moleküler biyoloji alanında çalışma yapan ABD’li bilim insanları David Julius ve Ardem Patapoutian kazandı.

Nobel jürisi yaptıkları açıklamada bilim insanlarının ödüle “çığır açıcı keşifleri” nedeniyle layık görüldüğü kaydedildi.

Ödül paylaşılacak

Jüri, ödülü kazanan iki profesörün çalışmalarıyla ilgili “Dünyayı algılamamıza ve uyum sağlamamıza yarayan sinir uyarılarını ısı, soğuk ve mekanik kuvvetin nasıl başlatabildiğini anlamamıza izin verdi” yorumunda bulundu.

Kaliforniya Üniversitesi‘nde Profesör olan David Julius ve Kaliforniya’daki Scripps Araştırma Enstitüsü‘nde Profesör olan Ardem Patapoutian 10 milyon İsveç kronu (950 bin Euro) tutarındaki ödülü paylaşacak.

Geçtiğimiz yıl ise Nobel Tıp Ödülü bilim insanları Harvey J. Alter, Charles M. Rice ve Michael Hougtan‘a verilmişti. Bilim insanları, Hepatit C virüsünün keşfinden ötürü 2020 Nobel Tıp Ödülü’ne layık görülmüştü.

1901’den beri 111 kere verilen Nobel Tıp Ödülü’nü kazananlardan sadece 12’si kadındı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık