AktüelEkoloji2020 tüm zamanların en sıcak yılı olabilir

Bilim insanları ve meteorologlar 2020'nin şimdiye kadarki en sıcak yıl olabileceği uyarısında bulunuyor. Öngörülere göre küresel ısınma, dünya haritasını değiştirebilir.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 3, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

2020 bugüne kadar ölçülen en sıcak yıl olabilir. Guardian Gazetesi‘nin aktardığına göre, NASA Goddard Uzay Çalışmaları Enstitüsü Müdürü Gavin Schmidt tarafından yapılan araştırmaya göre bu durumun gerekleşme olasılığı yüzde 60 olarak belirlendi.

Yeşil Gazete’nin haberine göre, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nden (NOAA) yapılan açıklamada ise bu ihtimalin yüzde 75 olduğu bilgisinin altı çizildi.2020’nin en sıcak yıl olmasa bile şimdiye kadar görülmüş en sıcak 5 yıldan biri olmasına ise kesin gözüyle bakılıyor.

İklim krizinin net işareti

Birleşik Krallık‘ın Meteoroloji Kurumu Met Office de geçtiğimiz aralık ayında yaptığı araştırmada bu yılın kaydedilen en sıcak yıllardan biri olmasının beklendiğini açıklamıştı. Meteoroglar, bunun “iklim krizinin net bir işareti olduğunu” belirtmişti.  

Met Office’ten Profesör Adam Scaife da, “El Niño etkisiyle Pasifik Okyanusu’nun ısınması gibi doğal olaylar iklim sistemini etkiliyor. El Niño olmadan, bu tahmin, sıcaklıkların yükselmesine neden olan en güçlü faktör  seragazı emisyonları” demişti. Buna göre 2020, iklim sisteminin büyük ölçüde zarar gördüğü bir yıl olacak. 

Kuzey Kutbu ısınması ortalamadan daha hızlı gerçekleştiği için küresel sıcaklık artışları oldukça dengesiz. Ayrıca araştırmaya göre, Grönland’daki buz tabakasının erime hızı 1990 yılına göre yedi kat daha hızlı gerçekleşiyor.  

Türkiye dahil tüm dünyayı tehdit eden küresel ısınmanın gelecek yıllarda dünya haritasını nasıl değiştireceğine dair Christian Aid tarafından yayınlanan rapora göre ise; tüm buzulların erimesi durumunda ortalama deniz suyu seviyesinin 65 metre kadar yükselmesi bekleniyor. Bu da deniz seviyesine yakın kara parçalarının denize karışacağı anlamına geliyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık