AktüelEkonomi Politik2013’ten bugüne toplam 6 bin 324 altın pasaport verildi

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde uygulanan yatırım programı çerçevesinde yabancılara verilen vatandaşlıkların sayısının, Ekonomi Bakanlığı tarafından önceden açıklanandan çok daha fazla olduğu, İçişleri Bakanlığı’nın dün yaptığı açıklamayla doğrulandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 4, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde uygulanan yatırım programı çerçevesinde yabancılara verilen vatandaşlıkların sayısının, Ekonomi Bakanlığı tarafından önceden açıklanandan çok daha fazla olduğu, İçişleri Bakanlığı’nın dün yaptığı açıklamayla doğrulandı.

Haravgi gazetesi: “Yalanları Ortaya Çıktı – Vatandaşlıkları Sakladılar” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, gazete tarafından daha önce ortaya atılan ve yabancı kişilere verilen vatandaşlık sayılarının Ekonomi Bakanlığı’nın açıkladığından çok daha fazla olduğu iddialarının dün İçişleri Bakanlığı’nın resmi açıklamasıyla doğrulandığını yazdı.

Gazete, Ekonomi Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yatırım programı çerçevesinde 2013 yılından 2019 yılı sonuna kadar verilen vatandaşlıkların sayısını 2 bin 855 olarak açıkladığını ancak İçişleri Bakanlığı’nın dünkü duyurusunun bu açıklamayı yalanladığını yazdı.

İçişleri Bakanlığı, 2013 yılından Ağustos 2019 tarihine kadarki süre zarfında, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yatırım yapan 3 bin 147 kişiye ve bunların yakını olan 3 bin 177 kişiye pasaport verildiğini açıkladı.

Gazete, böylelikle pasaport verilenlerin sayısının 2 bin 855 değil 6 bin 324 olduğunun ortaya çıktığını belirtirken, içişlerinin açıklamasında ayrıca bin 413 başvurunun da beklemede olduğuna değinildiğini yazdı.

İçişleri Bakanlığı’nın, verilen vatandaşlıkların gerçek sayısının açıklanmama sebebinin AB Komisyonu’nu kandırmak olduğu şeklindeki iddiaları yalanladığını aktaran gazete, buna karşın bugüne kadar neden bu rakamın açıklanmadığı konusunda ise bakanlığın herhangi bir izahatta bulunmadığının da altını çizdi.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Fileleftheros: “Vatandaşlık Başvurusu Fırtınası – Bir Ayda 827 Başvuru”.

Alithia: “Resmi Liste Sunuldu – 2013’ten Beridir Toplam 6 bin 324 Vatandaşlık”.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık