AktüelGazedda'nın Gündemi2 farklı mülteci grubu Kıbrıs’a geldi

CyprusMail'in haberine göre 2 farklı mülteci grubu biri kuzeyden Dikelya'ya, diğeri ise Cape Greco'ya gelerek adaya giriş yapmak istiyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 30, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çiğse Dedeoğlu

CyprusMail’in haberine göre 2 farklı mülteci grubu biri kuzeyden Dikelya’ya, diğeri ise Cape Greco’ya gelerek adaya giriş yapmak istiyor. Haberin detayları ise şöyle;

Yetkiler Cape Greco’daki teknede ayrı bir göçmen grubuyla görüşmedeyken, Çarşamba günü gece yarısı saatlerinde Suriyeli 15 mülteci kuzeyden Dikelya’ya geçiş yaptı.  

İlk durumda anlaşıldığına göre, Suriyeli 15 mülteci – 14 erkek ve 1 kadın –  Strovilia’dan geçerek bilinmeyen ve resmi olmayan bir geçiş noktasından İngiliz üssü Dikelya’ya girdiler.   

CNA (Kıbrıs Haber Ajansı)’na göre polis tarafından yakalanan ve şu anda halen tutulmakta olan göçmenlerin üslere giriş yaptıkları noktayla ilgili açıklama ve kuzeye nasıl geldikleriyle ilgili daha fazla bilgi vermeleri talep edildi.

Üslerde görevli polis Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileri ile yakın iş birliği içinde. Göçmenlerin koronavirüs testi yapıldıktan sonra, Kokkinotrimithia’daki Pournara merkezine transfer edilmeleri bekleniyor.

İkinci grup göçmenlerle ilgili, polis perşembe sabahı, teknenin Cape Greco’nun kuzeydoğusunda sekiz deniz mili mesafede konumlandığı bilgisini aldı.

Bölgeye 2 polis teknesi gönderilmesiyle, yetkililerin göçmenleri Kıbrıs’a inmekten caydırma girişiminde bulundukları anlaşıldı. Teknede yaklaşık 10 kişi mevcut.

Durum hala gelişme göstermekte ve sonucun ne olacağı net değil.

CNA, Koronavirüs salgınından dolayı yetkililerin göçmenleri geldikleri ülkeye geri dönmeleri için ikna etmeye çalıştıklarını bildirdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık