koronavirus2 bin doz Astrazeneca teslim alındı

Avrupa Birliği'nin (AB) İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi aracılığıyla Kıbrıs’ın kuzeyinde gönderdiği 2 bin doz Oxford-AstraZeneca Covid-19 aşısı, bu sabah Kermiya Barikatı’nda Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim edildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 18, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Birliği’nin (AB) İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi aracılığıyla Kıbrıs’ın kuzeyinde gönderdiği 2 bin doz Oxford-AstraZeneca Covid-19 aşısı, bu sabah Kermiya Barikatı’nda Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim edildi.

İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi Eş Başkanı Cenk Soydan, teslim alınan 2 bin doz aşının tümünün Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan program çerçevesinde hemen kullanılmaya başlanılacağını söyledi. Soydam, ikinci doz için kullanılacak aşıların daha sonra geleceğine işaret etti.

“Öncelik kronik hastalar”

Cenk Soydan, söz konusu aşıların daha önce Avrupa Birliği’nden teslim alınan Pfizer-Biontech aşıları gibi -70 derecede saklama şartı olmadığını, bugünden itibaren kullanılmaya hazır olduklarını kaydetti.

Önceliklerinin kronik hastalar olduğunu belirten Soydan, 65 yaş üstü vatandaşlar ve sağlık çalışanlarının aşılarının tamamlanmasının ardından, 55-65 yaş arası kronik hastaların aşılanmaya başlandığını söyledi.

Soydan, Avrupa Birliği’nden gelecek rapid (hızlı tanı) testlerinin de henüz Kıbrıs Cumhuriyeti’ne gelmediğini, gelir gelmez bu testlerin de teslim alınacağını kaydetti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık