AktüelKıbrıs SorunuYüzleşme1996’da Derinya Olaylarıyla Sonuçlanan Motosikletliler Eyleminin Perde Gerisi

Derinya’da 1996 yılında olayların çıktığı dönemde Kıbrıs Motosikletliler Federasyonu Başkanı olan Yorgos Hacıkostas, yaşananların perde gerisinde kalanları anlattı. TAK’ın çevirisine göre Politis gazetesine konuşan Hacıkostas, motosikletlilerin eylemleri, aldıkları maddi destekler ve motosikletlilerin sürüşlerinin son kısmının iptal edilmesine ilişkin ayrıntıları aktardı. Habere göre 1996 yılında sürüşlerine Berlin’den başlama kararlarının nasıl alındığını anlatan Hacıkostas, Berlin’den başlayarak Girne’ye gitme fikrinin, bir yıl önce, motosikletlilerin 1995 yılında Zodya (Bostancı) kapısına gittikleri benzer eylemde ortaya çıktığını söyledi. Alman Federasyonu başkanıyla...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 18, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Derinya’da 1996 yılında olayların çıktığı dönemde Kıbrıs Motosikletliler Federasyonu Başkanı olan Yorgos Hacıkostas, yaşananların perde gerisinde kalanları anlattı.

TAK’ın çevirisine göre Politis gazetesine konuşan Hacıkostas, motosikletlilerin eylemleri, aldıkları maddi destekler ve motosikletlilerin sürüşlerinin son kısmının iptal edilmesine ilişkin ayrıntıları aktardı.

Habere göre 1996 yılında sürüşlerine Berlin’den başlama kararlarının nasıl alındığını anlatan Hacıkostas, Berlin’den başlayarak Girne’ye gitme fikrinin, bir yıl önce, motosikletlilerin 1995 yılında Zodya (Bostancı) kapısına gittikleri benzer eylemde ortaya çıktığını söyledi.

Alman Federasyonu başkanıyla görüştüğünü ve destek aldığını söyleyen Hacıkostas, Almanya’yla birlikte 17 ülkenin daha destek vermeyi kabul ettiğini belirtti.

Related image

Hacıkostas, etkinliğe kimlerin maddi destekte bulunduğunun sorulması üzerine, Avrupa Motosikletliler Federasyonu’na başvurduklarını ve gerek onlardan, gerekse yabancı motosikletlilerden maddi-manevi destekler aldıklarını söyledi.

Ayrıca yardım kampanyası başlattıklarını belirten Hacıkostas, şirketler ve örgütlerden maddi destek istediklerini anlattı.

Kilisenin de kendilerine çok yardımcı olduğunu ifade eden Hacıkostas, o dönemin Başpiskoposu Birinci Hrisostomos’un, kendilerine önce bin Kıbrıs Lirası, ardından 5 bin Kıbrıs Lirası verdiğini belirtti.

Hacıkostas, Hrisostomos’un, etkinlik organizatörlerine, daha fazla maddi destek almak için kimlere başvurmaları gerektiği konusunda yol gösterdiğini de söyledi.

Eylemin nasıl oldu da iptal edildiğinin sorulması üzerine Hacıkostas, motosikletlilerin sürüşünün, başlaması planlanan saatten birkaç dakika önce iptal edildiğini belirtti.

538197_Untitled-17_27

Sürüşün yapılmasının planlandığı gün, sabah saatlerinde, polis müdürlüğünden arandığını ve müdürlüğe gittiğinde, polis müdürüyle birlikte Cumhurbaşkanlığına geçtiklerini anlatan Hacıkostas, başkanlıkta, karşısında, o dönemin Cumhurbaşkanı Glafkos Klerides dışında Bakanlar Kurulu ve Başsavcı’yı da bulunduğunu aktardı.

Oturur oturmaz Türklerin tehditlerinden söz edilmeye başlandığını, ayrıca Kleridis’in telefonda, – anladığı kadarıyla– BM Genel Sekreteri, ABD Dışişleri Bakanı ve diğer önemli yetkililerle konuştuğunu duyduğunu anlatan Hacıkostas, Türkiye ile Denktaş’ın tehditlerde bulunduğunu, motosikletlilerinse, bunları duymazdan gelerek, ne olursa olsun Girne’ye gitmekte ısrar ettiğini belirtti.

KLERİDİS SAVAŞ TEHLİKESİNE DİKKAT ÇEKTİ

Kleridis’in kendisine “Ne kadar tehlikenin olduğunu biliyor musun? Yunanistan’ı da savaşa sürükleyeceğiz ve Yunanistan hazır değil” dediğini savunan Hacıkostas, ardından Kleridis’in ofisine geçerek kendisine bazı devlet sırlarından bahsettiğini söyledi.

Hacıkostas, buna göre Klerides’in, o dönemde birkaç Rus tankının geldiğini, bunu 80 Rus tankı, birkaç Yunan tankı ve S300’lerin izlemesinin beklendiğini söylediğini ileri sürerek, o zaman kimsenin bunları bilmediğini belirtti.

Kleridis’in kendisine, “Bunlar geldiğinde ben sana sürüş yapmanızı söyleyeceğim. Ancak bugün bunu iptal etmelisiniz” dediğini de savunan Hacıkostas, kendisi, sürüşün iptal edildiğini duyurduğunda, motosikletlilerin kendiliğinden Derinya’da toplandığını, yolda giderken, bir kişin öldüğünü öğrendiklerini belirtti.

Öte yandan Başpiskopos Birinci Hrisostomos’un, iptal kararından memnun kalmadığını anlatan Hacıkostas, Hrisostomos’un  kendisine “iptal etmemeniz gerekirdi” dediğini, ayrıca “Kan dökülmezse Kıbrıs özgürlüğüne kavuşmaz” sözlerini kullandığını kaydetti.

Cyprus – Greek and Turkish Cypriots clash

T/I: 10:57:01 GS: 10:26:49Hundreds of Greek- and Turkish-Cypriots clashed on Sunday (11/8) in the UN-patrolled buffer zone between the north and south o…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık