AktüelGazedda'nın GündemiÖzel Haber1974’ün 44. Yılında Kıbrıs’ı Halen ‘Nefret ve Korku Yönetiyor’! | Video

Gazedda Çeviri Gazeddakıbrıs Editoryal Kolektifi olarak, Kıbrıs’ta 14 Ağustos 1974’te başlayan Türkiye’nin ikinci askeri harekatının 44. yıldönümünde, 22 Ağustos 1974’te İngiliz Thames TV’de yayınlanan, Kıbrıs’tan bildiren muhabir Jonathan Dimbleby’nin hazırladığı  Kıbrıs’ta yaşananlara dair programı Türkçe’ye çevirdik. Program boyunca Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum yurttaşlarımızın yaşadıklarını ve değerlendirmelerini, dönemin Cumhurbaşkanı Vekili Glafkos Klerides’in o günlerde neler söylediğini, savaş anından ve sonrasından görüntüleri bulacaksınız. Gazeddakıbrıs olarak Kıbrıs’ta barışa ve geçmişle yüzleşmeye olan inancımızdan, tarihimizin en acımasız dönemlerinden...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 16, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Gazedda Çeviri

Gazeddakıbrıs Editoryal Kolektifi olarak, Kıbrıs’ta 14 Ağustos 1974’te başlayan Türkiye’nin ikinci askeri harekatının 44. yıldönümünde, 22 Ağustos 1974’te İngiliz Thames TV’de yayınlanan, Kıbrıs’tan bildiren muhabir Jonathan Dimbleby’nin hazırladığı  Kıbrıs’ta yaşananlara dair programı Türkçe’ye çevirdik.

Program boyunca Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum yurttaşlarımızın yaşadıklarını ve değerlendirmelerini, dönemin Cumhurbaşkanı Vekili Glafkos Klerides’in o günlerde neler söylediğini, savaş anından ve sonrasından görüntüleri bulacaksınız.

Gazeddakıbrıs olarak Kıbrıs’ta barışa ve geçmişle yüzleşmeye olan inancımızdan, tarihimizin en acımasız dönemlerinden birini anlatan bu programı o günlerin 44. yıldönümünde Türkçe olarak da okuyucularımıza sunmak istedik.

Gazeteci Jonathan Dimbleby’in programın son bölümündeki yorumunda yaptığı çarpıcı tesbit, maalesef 44 yıl sonra bugün halen geçerliliğini korumaktadır:

“…Kıbrıs’ı artık nefret ve korku yönetiyor.

Ada kalıcı bir bölünme üzerinden sonu olmayan bir savaş ile yüzleşiyor.

Rumlar ve Türkler birbirlerine sadece bir şekilde benziyor:

İkisi de artık göçmen ulusuna ait.”

Bilgi Notu: Video’nun altyazılı halini ilk paragraftaki linki tıklayarak izleyebilir ya da aşağıdaki linkten youtube’a giderek izleyebilirsiniz. Altyazı için videonun ayarlar bölümünden altyazı seçeneğinin açık olması gerekiyor. 

Turkish invasion of Cyprus | A divided Cyprus | This Week | 1974

The crew from Thames TV’s ‘This Week’ programme come under fire from Turkish troops whilst embedded with British soldiers. The Turkish army has now completed the second phase of its Invasion of Cyprus the island is divided, and one third of its territory is in Turkish hands.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık