Kültür1974 Yılında Çalınan ‘Antik Kil Çömlek’ Kıbrıs’a Geri İade Edildi

Kıbrıs Cumhuriyeti Eski Eserler Dairesi tarafından gerçekleştirilen araştırmalar sonucu Londra’da bir antika mağazasında bulunan ve eskiden dini ayinlerde kullanılan İlk Geometrik (M.Ö 105-900) Çağa ait antik bir çömlek Kıbrıs’a geri iade edildi. Açıklamaya göre, Eski Eserler Dairesi ve Polisin başvurusu üzerine antika mağazası söz konusu eseri Londra Metropolitan polis istasyonuna teslim etti. Eser, Ekim 2016’da Kıbrıs Cumhuriyeti Yüksek Komiserliği Ofisine gönderildi. Londra’ya giden Eski Eserler Dairesi Küratörü gözetimi altında paketlenerek 16 Kasım’da Kıbrıs’a postalandı. Elde...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 24, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Eski Eserler Dairesi tarafından gerçekleştirilen araştırmalar sonucu Londra’da bir antika mağazasında bulunan ve eskiden dini ayinlerde kullanılan İlk Geometrik (M.Ö 105-900) Çağa ait antik bir çömlek Kıbrıs’a geri iade edildi.

Açıklamaya göre, Eski Eserler Dairesi ve Polisin başvurusu üzerine antika mağazası söz konusu eseri Londra Metropolitan polis istasyonuna teslim etti. Eser, Ekim 2016’da Kıbrıs Cumhuriyeti Yüksek Komiserliği Ofisine gönderildi.

Londra’ya giden Eski Eserler Dairesi Küratörü gözetimi altında paketlenerek 16 Kasım’da Kıbrıs’a postalandı.

Elde edilen bilgiye göre, söz konusu eser, Hristakis Hadjiprodromou’nun kişisel koleksiyonuna aitti ve 1974 işgali öncesi Mağusa’daki evinde bulunuyordu. İşgal sırasında ev yağmalanmış, koleksiyon eserleri çalınmış ve farklı yerlere dağıtılmıştı.

Eski Eserler Dairesi geçen şubat ayında da aynı koleksiyona ait başka önemli bir antik eseri bulmayı ve Haziran ayında ülkeye geri göndermeyi başarmıştı.    (Kıbrıs – Arkaik dönem – yaklaşık M.Ö 700) dönemine ait söz konusu kil heykel savaşçı bir binici ile atını canlandırmaktaydı.

foto: arşiv

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık