koronavirus19 ülkeyle uçak seferleri 9 Haziran’da başlıyor

Bakanlar Kurulu Bakanlık Komitesi tarafından sunulan faaliyet planını cuma günü onayladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 24, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Ulaştırma, Bayındırlık ve İletişim Bakanı Yiannis Karousos, koronavirüsü salgınının yayılmasını önlemek amacıyla mart ortası uygulanan sınırlamaların azaltılması çerçevesinde oteller 1 Haziran’da açılırken Kıbrıs’ın 9 Haziran’da havaalanlarını ikinci aşama yaklaşımı olarak 19 ülkeyle uçuşlara açacağını duyurdu.

Bakanlar Kurulu Bakanlık Komitesi tarafından sunulan faaliyet planını cuma günü onayladı.

Yiannis Karousos, Sağlık Bakanlığı epidemiyoloji biriminin toplam 19 ülkeyi içeren iki liste ve bu ülkelerle hava bağlantısı kurmak amacıyla iki aşamalı bir plan hazırladığını bildirdi.

İlk aşamanın 9 Haziran’dan 19 Haziran’a kadar olacağını, ikinci aşamanın da 20 Haziran’da başlayıp devam edeceğini belirten Karousos, listeleri bu ülkelerin epidemiyolojik verileri incelenerek hazırlandığını anlattı.

İlk listede Yunanistan, Malta, Bulgaristan, Norveç, Avusturya, Finlandiya, Slovenya, Macaristan, İsrail, Danimarka, Almanya, Slovakya ve Litvanya, ikinci listede İsviçre, Polonya, Romanya, Hırvatistan, Estonya ve Çek Cumhuriyeti yer alıyor.

Karousos, 9 Haziran – 19 Haziran arasındaki ilk aşamada her iki listede yer alan yolcuların, gidecekleri günden üç gün önce sertifikalı bir laboratuvardan alacakları olumsuz COVID-19 test sonuçlarını gösterdikten sonra uçağa alınacaklarını, Kıbrıs vatandaşları ve diğer sürekli ikamet eden kişilere, Kıbrıs’a geldikten sonra COVID-19 testi yapılacak, ancak test sonuçları çıkana kadar tecrit olmalarının isteneceğini kaydetti.

Bakan Karousos, 20 Haziran’da başlayacak ikinci aşamada, Yunanistan, Malta, Bulgaristan, Norveç, Avusturya, Finlandiya, Slovenya, Macaristan, İsrail, Danimarka, Almanya, Slovakya ve Litvanya’dan (ilk liste) gelecek yolculardan COVID-19 test istenmeyecek, ikinci listedeki yabancı yolculardan ilk listedekilerden istendiği gibi olumsuz test göstermeleri istenecek.

Karousos, iki listede bulunmayan ülkelere Kıbrıslılar, sürekli ikamet edenler ve özel bir izinle Kıbrıs’ı ziyaret edenler hariç seyahat sınırlamalarının devam edeceğini bildirdi.

Ulaştırma Bakanı, epidemiyoloji biriminin epidemiyoloji verilerini değerlendirmeye devam ettiğini, dolayısıyla iki listeye daha fazla ülkenin dâhil olabileceğini söyledi. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık