AktüelEkoloji1833 isyanlarının merkezi olarak kullanılan tepe yok ediliyor

Tarihte Osmanlı hükümdarlığına karşı başlatılan en önemli ayaklanmalardan birinin gerçekleştiği Galoyiro Tepesi, yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 25, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Tarihte Osmanlı hükümdarlığına karşı başlatılan en önemli ayaklanmalardan birinin gerçekleştiği Galoyiro Tepesi, yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya…

1833 Kıbrıs ayaklanmaları olarak da bilinen, Kıbrıs’ta Osmanlı hükümdarlığı döneminde gerçekleşen isyanlarla özdeşleşen Galoyiro tepesinde villa inşaatı başladı.

Monarga Boğazı’ndaki benzin istasyonunun gerisinde bulunan tepede önümüzdeki günlerde villa yükselecek. Tarihi bir öneme de sahip olan tepe; Baflı Gavur İmam isyanlarının gerçekleştiği yer olarak da biliniyor.  Eski Eserler ve Müzeler Dairesi eski Müdürü Tuncer Hüseyin Bağışkan, konuyla ilgili sosyal medyadan tepki göstererek, tepenin fotoğraflarına iyice bakılmasını çünkü tepenin önümüzdeki günlerde yapılacak bir villa ile yok edileceğini belirtti.

Tepenin tarihi önemi

1833 yılında Ayios İliaslı Papaz yardımcısı Galoyiro Yoannikos Lazamanos önderliğinde Osmanlı İdaresine karşı bir isyan başlatılmış ve isyancılar belli bir süre bu tepede Osmanlı’ya karşı direnmişlerdi. O zamanlar BAFLI GAVUR İMAM olarak bilinen isyancı da Galoyiro’nun taraftarları arasına katılmıştı.

Başlatılan isyan Kıbrıs Muhassılı tarafından öğrenilince oraya bir askeri birlik gönderir. Mağusa Boğazı’na gelen Osmanlı askerleri keşişin tuzağına düşerek çoğunluğu öldürülür. Ancak Osmanlı askerlerinin amansız saldırıları karşısında keşişin askerleri dağılır. Daha sonra yakalananan Galoyiro ile Gavur İmam, Lefkoşa’da kazığa oturtulmak, asılmak ya da başları vurulmak suretiyle idam edilirler.

Yetersiz hazırlık ve koordinasyon eksikliği ayaklanmanın başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açtı.1833 yılında çıkan ayaklanmalar, adada Hristiyan ve Müslümanların birlikte katıldığı Osmanlı’ya yönelik gerçekleştirilen son büyük ayaklanmaydı.

Bandista konuyla ilgili şarkı da yapmıştı

Türkiye’nin alternatif müzik gruplarından Bandista, Kıbrıs’ın Dolama türküsü üstüne bir parça yapmış, “Gavur İmam İsyanı” adıyla yayınlanan parça, Anti Militarist Barış Harekatı eylemlerinde de sıklıkla çalınmış ve söylenmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık