Aktüel17 Mayıs: Uluslararası Homofobi, Bifobi, İnterfobi ve Transfobi Karşıtı Gün

17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, İnterfobi ve Transfobi Karşıtı Gün dolayısıyla Kaos GL, bugüne özel içerikler hazırladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 17, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, İnterfobi ve Transfobi Karşıtı Gün dolayısıyla Kaos GL, bugüne özel içerikler hazırladı.

KaosGL, 17 Mayıs’la ilgili önemli bilgilerle birlikte, sanatçıların bugün için ürettikleri eserleri de paylaştı.

17 Mayıs ne zaman kutlanmaya başladı?

Kaos GL’nin internet sitesinde yer alan alan habere göre, LGBTİ+ hareketinin uzun yıllar devam eden mücadelesinin ardından Dünya Sağlık Örgütü, 17 Mayıs 1990 tarihinde eşcinselliği hastalıklar listesinden çıkardı. Bu sebeple 17 Mayıs önemli bir dönüm noktası oldu.

17 Mayıs LGBTİ+’ların maruz bırakıldığı nefret, ayrımcılık ve hak ihlallerine dikkat çekmek için 2004 yılından beri dünya genelinde kutlanıyor.

Türkiye’de ise Kaos GL, 2006 yılından beri 17 Mayıs’ı çeşitli etkinliklerle kutladı. İlk üç yılında kutlamalar sadece Ankara ile sınırlı kalırken, kutlamalar ilerleyen yıllarda 37 şehre yayıldı.

İlk kez 2008 yılında, Ankara’da, “Anayasa’da cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tanınsın!” sloganıyla 17 Mayıs yürüyüşü gerçekleşti. 2016 yılında Ankara Valiliği tarafından yasaklanana kadar da bu yürüyüş devam etti.

Sanatçıların ürettikleri eserler

Kaos GL, 17 Mayıs için bazı sanatçıların bugün için ürettikleri eserlere de yer verdi.

O sanatçılar tarafından çizilen eserler şöyle:

Sanatçı Arel Talu tarafından 17 Mayıs için çizilen bir görsel:

Sanatçı Eren Boz tarafından çizilen eser:

Sanatçı Gizem Karagöz tarafından çizilen eser:

Sanatçı Semih Özkarakaş tarafından çizilen eser:

Sanatçı Gökçe Lara Bodur tarafından çizilen eser:

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık