AktüelSanatYaşam17. Kıbrıs Tiyatro Festivali 2 Eylül’de başlıyor

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) tarafından organize edilen ve bu yıl 17’ncisi düzenlenecek olan Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde 10 büyük, 4 de çocuk oyunu sanatseverler ile buluşacak.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 23, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) tarafından organize edilen ve bu yıl 17’ncisi düzenlenecek olan Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde 10 büyük, 4 de çocuk oyunu sanatseverler ile buluşacak. 

Başkan Harmancı: Kıbrıs’ın en büyük ve en nitelikli tiyatro festivali
Festival tanıtım gecesindeki konuşmasında LTB Başkanı Mehmet Harmancı, Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin Kıbrıs’ın en büyük, en nitelikli ve en çok sürdürülebilir kültür sanat faaliyeti olduğuna vurgu yaparak, çok zor koşullarda bile LTB’nin bu festivali devam ettirdiğine işaret etti.

Festivalin ülkede tiyatronun en yoğun tartışıldığı döneme denk geldiğini, üstat Yaşar Ersoy’un Devlet Tiyatroları ile yaşadığı sorunun ardından tartışmaların alevlendiğini belirten Başkan Harmancı, tiyatroyu tiyatrocuların mı yönetmesi gerektiği, sanatta özgürlüğün sınırının ne olması gerektiği gibi tartışmalar yaşandığına işaret etti.

“Özerk Tiyatro Yasası’nın geçmesi gerektiğini ve tiyatroyu tiyatrocuların yönetmesinin sağlanmasını isteyen Başkan Harmancı, LBT’de bu yasa olmasa da bu anlayışın var olduğunu, LBT’yi tiyatrocuların yönettiğini vurguladı.

“Özgür tiyatro, özgür sanat LBT olduğu sürece bu topraklarda var olmaya devam edecek” 
Başkan Harmancı, dünyada özgürlük sınırları içinde neler olduğunun daha iyi gözlemlenmesi gerektiğini, bu konularda ufkumuzun genişlemesinin şart olduğunu aktardı.

“Bu ülke ve bu ülkenin siyasetçisi önce bir şeyleri yok etmek için çalışıyor, sonra da neden bunu yaptık diye suçluluk duyuyor. Ardından da içimize kapanıyoruz, sorumlusunu başka taraflarda arıyoruz. Herkesin yüzleşme zamanı geldi, çünkü bu durum ne tiyatro, ne ekonomik ne de siyasal yaşamda edemiyor” diyen Başkan Harmancı, özgürlüklerden taviz vermeden ve kimseyi ötekileştirmeden ayağa kalkmamız gerektiğinin altını çizdi.

17. Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde çok iyi oyunlar ve oyuncu topluluğunun olduğuna işaret eden Başkan Harmancı, tiyatronun emekçilerine ve katkı koyan sponsorlara teşekkür etti.

Başkan Harmancı sözlerini, “Sanatın, sanatçının özgürlüğünün sesinin kesilmesine bu tiyatro müsaade etmeyecek. Özgür tiyatro, özgür sanat LBT olduğu sürece bu topraklarda var olmaya devam edecek” diyerek tamamlandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık