AktüelDünya15 Temmuz kapsamında gözaltına alınan Kavala, daha önce aynı dosyadan tahliye edildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Osman Kavala hakkında verdiği gözaltı kararının 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili, suçlamanın da ‘anayasal düzeni bozmaya teşebbüs’ iddiası olduğu açıklanmıştı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 20, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

28 ay tutuklu kaldıktan sonra dün görülen Gezi Davası’nda beraatına karar verilen Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, gece Silivri Cezaevi’nden tahliye edilmeyi beklerken gözaltına alınmıştı.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimiyle ilgili bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan Kavala’nın, sağlık kontrolünden sonra götürüldüğü İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorgulandığı öğrenildi. Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilecek olan Kavala’nın ifadesi soruşturma savcılığı tarafından alınacak.

Savcılık tutuklanmasını talep ederse Kavala, Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edilecek. Hâkimlik ise sorgunun ardından Kavala’nın tutuklanıp tutuklanmayacağı yönündeki kararını açıklayacak. Soruşturma savcılığı, Osman Kavala’yı ifadesinin ardından serbest de bırakabilir.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Osman Kavala hakkında verdiği gözaltı kararının 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili, suçlamanın da ‘anayasal düzeni bozmaya teşebbüs’ iddiası olduğu açıklanmıştı.

Kavala’nın gözaltına alındığı 15 Temmuz soruşturma dosyasında neler var?

Kavala, 1 Kasım 2017’de, TCK’nın 309 (anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs) ve 312. maddelerinde (hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs) düzenlenen suçlamalarla tutuklanmıştı.

Kavala, 15 Temmuz soruşturmasında daha önce tahliye edilmişti

Osma Kavala, 15 Temmuz soruşturması kapsamında daha önce tahliye edildiği 309. maddede dün yeniden gözaltına alındı. 

24 Ekim 2019’da Resmi Gazete’de yayımlanan Yargı Reformu Paketi ile getirilen “Şüpheli, iddianamesiz en fazla 1 yıl tutuklu kalabilir” düzenlemesi sonrasında mahkeme, Kavala hakkında 309. maddeden resen tahliye kararı verdi.

Kavala, Gezi Davası’nda ise 312. madde suçlamasıyla yargılanarak dün beraat etti.

İddialara göre Kavala’nın gözaltına alındığı soruşturma dosyasının bir diğer şüphelisi ABD vatandaşı, Ortadoğu uzmanı ve akademisyen Henri J. Barkey.

Soruşturma dosyasında, Kavala’nın Barkey’le yoğun temas kurduğu belirtiliyor. Kavala ise iddialara Gezi dosyasında şu sözlerle yanıt vermişti: 

“Henri Jak Barkey ile 18 Temmuz 2016 tarihinde akşam yemeği için gittiğim Karaköy Lokantası’nda tesadüfen karşılaştım. Barkey lokantaya girdiği zaman kendisi ile selamlaştık ve onu misafirimle tanıştırdım ancak kendisi bizimle birlikte oturmadı. Kiminle oturduğunu hatırlamıyorum.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık