AktüelEkoloji14 Ekim Dünya Elektronik Atık Günü: Sadece bu yıl Çin Seddi ağırlığında elektronik atık üretilecek

2014-2019 yıllarında ortaya çıkan e-atık miktarı yüzde 21 arttı. Dünya 2030’a kadar yılda 74 milyon ton e-atık üretebilir.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 15, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

14 Ekim Dünya Elektronik Atık Günü’nde Elektrikli ve Elektronik Ekipman Atıkları (WEEE) konuya dikkat çekmek için bir araştırma yayımladı.

Araştırmada, yalnızca bu yıl dünyada Çin Seddi ağırlığında, 57,4 milyon ton elektronik atık üretileceği kaydedildi.

Geri dönüştürülmeyen her bir ton e-atık iki tonluk karbon ayak izi anlamına geliyor.

‘E-atıkların kendisi bir kaynak olarak görülmeli’

Araştırmacılar sorunun kaynağı olarak artan elektronik ürün kullanımını (yılda yüzde 3) ve ürünlerin daha kısa ömürlü olmasının yanında, tamir seçeneklerinin de kısıtlı olmasını gösteriyor.

Uzmanlar, e-atıkların kendisinin de bir kaynak olarak görülmesi gerektiğini vurgularken, değerli materyallerden bir servet elde edilebileceğini ve yeni kaynaklara ihtiyacı azaltacağını ifade etti.

WEEE Forumu Direktörü Pascal Leroy e-atık geri dönüşümüyle ilgili, “Örneğin üretici sorumluluğu üyesi örgütlerimiz 2020’de 2,8 milyon e-atığı toplayarak geri dünüştürdü. Ancak şu bir gerçek; vatadaşlar kullanılmış, bozuk ürünlerini satmadığı ya da bağışlamadığı sürece çevreye büyük zarar veren yeni materyal madenciliğine devam edecek” ifadelerini kullandı.

Milyonlarca ton elektronik atık nadiren geri dönüştürülüyor ve metal, plastikle birlikte değerli mineral kaynakları genellikle yakılıyor veya çöp sahasına gönderiliyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık