AktüelGazedda'nın Gündemi13 maddede Bi+

Bugün (23 Eylül) Biseksüel Görünürlük Günü! Biseksüellikle ilgili soru işaretlerini 13 maddede inceleyeceğiz.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 23, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

KaosGL, 23Eylül Biseksüel Görünürlük Günü dolayısıyla, biseksüellikle ilgili soru işaretlerini 13 maddede inceledi.

KaosGL’nin web sayfasında yayınlanan yazı şöyle:

1) Tanımla başlayalım: Biseksüellik, modern tanımıyla, hem kendi cinsiyetine hem de farklı cinsiyetlere sahip insanlara romantik ve cinsel çekim hissedebilmektir.

2) Bi+ şeklinde şemsiye terim olarak da kullanılıyor, birden fazla cinsiyete ilgi duyan herkesi kapsıyor. Biromantik, panseksüel, vb.

3) Bi+ kimlikler “kendi cinsiyetine ve karşı cinsiyete” veya “iki cinsiyete de” veya “hem kadınlara hem erkeklere” ilgi duymak zorunda değil. Çünkü ikiden fazla cinsiyet vardır, latince’de “iki” anlamına gelen bir sözcükle başlıyor diye bu tanıma sıkışmak zorunda değil.

4) Öte yandan, Bi+’lar her cinsiyetten insana, her zaman, aynı şekillerde ve aynı şiddette ilgi duymayabilir.

5) Bi+ kimlikler kendi içinde bütün ve geçerlidir. Daha önceden cinsel ve/ya romantik birliktelik yaşanan kişiye beyanı dışında “şu an gey”, “o hetero oldu” diye etiketlemek bifobidir.

6) Bi+ olmak açgözlü olmak değildir. Aldatma potansiyeli yüksek olmak değildir. Kesinlikle kafa karışıklığı veya geçiş aşaması değildir.

7) Bu demek değil ki kendini Bi+ olarak tanımlayan bir insan hep öyle kalmak zorunda veya doğuştan böyle olmak zorunda. Cinsellik akışkandır.

8) Bi+ kadınlar cis-het erkeklerin grup seks fantazilerinin objesi değildir. Ha, isterlerse olurlar. Bu, kimliği buna indirgeme hakkı tanımaz.

9) Partnerinizin Bi+ olması size (veya sizden farklı cinsiyetten insanlara) duyduğu hisleri ve deneyimlerinizi değersiz kılmaz, azaltmaz.

10) Biseksüellik cinsiyet kimliğinden bağımsızdır. Cinsiyetsiz, trans, akışkan, ne idüğü belirsiz Bi+’lar vardır.

11) Biseksüel sözcüğünü Google’layınca interseks tanımına yakın şeyler çıkıyor, itibar etmeyiniz. Tanım için madde 1’e geri dönebilirsiniz.

12) Bi+’lar, herhangi cinsiyetten biriyle beraber olunca “taraf seçmiş” olmuyorlar, insan seçmiş oluyorlar. Bi+’lık düşmüyor.

13) Bi+ olmak herkesi arzulamak, sürekli yüksek libidoya sahip olmak, herkese ilgi duymak değildir.

Biseksüel Görünürlük Günü kutlu olsun!

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık