Aktüelİnsan128 Mülteci Poli-Hrisofu Açıklarında Kurtarıldı

Kıbrıs’ın güneyinde 128 mültecinin bulunduğu bir balıkçı teknesi  “Arama – Kurtarma operasyonu”  ile dün akşam saat 22:45’de kurtarıldı. Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nin (KSED) yaptığı açıklamaya göre,  devlet ve polisin yetkili hizmetleri; Muhaceret Dairesi, Sağlık Hizmetleri, Sivil Savunma, Sığınma Hizmeti ve İçişleri Bakanlığı, yardıma ve korunmaya muhtaç kişilerin yönetimi ve yardımıyla ilgili NAFKRATİS projesi çerçevesinde gerekli işlemleri hemen hayata geçirdiler. Savunma Bakanı yaptığı açıklamada, saat 12:44 civarında, Poli Hirsofu bölgesinin kuzeyinde içinde 120 – 150 kişinin bulunduğu...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 10, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın güneyinde 128 mültecinin bulunduğu bir balıkçı teknesi  “Arama – Kurtarma operasyonu”  ile dün akşam saat 22:45’de kurtarıldı.

Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nin (KSED) yaptığı açıklamaya göre,  devlet ve polisin yetkili hizmetleri; Muhaceret Dairesi, Sağlık Hizmetleri, Sivil Savunma, Sığınma Hizmeti ve İçişleri Bakanlığı, yardıma ve korunmaya muhtaç kişilerin yönetimi ve yardımıyla ilgili NAFKRATİS projesi çerçevesinde gerekli işlemleri hemen hayata geçirdiler.

Savunma Bakanı yaptığı açıklamada, saat 12:44 civarında, Poli Hirsofu bölgesinin kuzeyinde içinde 120 – 150 kişinin bulunduğu bir balıkçı teknesinin,  tehlike altında bulunduğuna dair Larnaka KSED merkezine bir bilgi ulaştığını açıkladı.

Arama Kurtarma Filosuna ait helikopterlerin yoğun aramaları ve Polise ait termal kamera kullanımı sonucu küçük tekne, Pomo köyünün 10 denizi mili kuzeybatısında bulundu.

KSED, Ulusal Özel Arama Kurtarma Projesi NEARHOS’u hemen harekete geçirerek, 460 Arama Kurtarma Filosuna ait ikinci bir helikopteri ve Latsi Deniz ve Liman Polisine ait bir tekneyi olay yerine göndererek kurtarma çalışmalarını başlattı.

Aynı anda, kurtarılan kişilerin sağlık kontrolü için Sağlık Hizmetleri de Sivil Savunmaya haber gönderdi.

Kurtarma çalışmaları sırasında küçük teknede bulunan ve aralarında 50 çocuk ve 20 kadının da bulunduğu toplam 128 göçmenin sorunsuz kurtarıldığı ve sağlık durumlarının çok iyi olduğu belirtildi.

Poli Hirsofu Belediye Başkanı 128 göçmenin oradea gecelediklerini kendilerine yiyecek, su ve küçük çocuk ve bebeklere de süt verildiğini açıkladı.

Devamla göçmenler, kimlik kayıtları için Poli polis istasyonuna götürüldüler.

Polisten edinen bilgilere göre, halen Poli Hrisofu’da bulunan 128 mülteci, 62 erkek, 19 kadın ve 42 çocuktan oluşuyor.

Mülteciler, yapılan soruşturmada, teknelerinin 8 Kasım salı günü akşam saat 22:00’de Mersin Limanı yakınlarındaki bir koydan yola çıktığını ve gemi kaptanının başlangıçta sürat gemisiyle çekilen bir “jet ski” ile olay yerinden kaçtığını söylediler.

Mülteciler polise, kişi başına 2200 dolar, aile başına ise çocuklardan bağımsız 5000 dolar ödediklerini belirttiler.

Mültecilerin bugün Kokkinotrimithia bölgesinde bulunan göçmen kampına götürülmeleri için gerekli işlemlerin tamamlanması bekleniyor.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık