AktüelDünya12 Eylül cuntasının idam ettiği Erdal Eren’in 39. ölüm yıl dönümü

13 Aralık 1980 tarihi içerisinde 12 Eylül faşist cuntası tarafından idam edilen Erdal Eren, idamının 39. yılında Türkiye’de pek çok il ve ilçede anılacak.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 13, 2019
Djumba Hotel & Cafe

12 Eylül faşist cuntasının kurduğu mahkemelerde yargılanan ve 17 yaşında olduğu halde yaşı büyük gösterilerek idam edilen Erdal Eren bugün Türkiye’nin birçok yerinde eylem ve etkinlikler ile anılıyor.

Ankara’da ortaöğrenim gençliğinin örgütlenme mücadelesine katılan ve Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği (YDGD) üyesi olan Erdal Eren, 1980 yılı içerisinde ODTÜ öğrencisi Sinan Suner’in öldürülmesini protesto gösterisi esnasında gözaltına alınmıştı.

Gösteriye müdahale esnasında bir asker sırtından vurularak yaşamını yitirmiş ve deliller tersini göstermesine karşın suç Erdal Eren’in üzerine atılmıştı.

Mamak Askeri Cezaevine konulan Erdal Eren, 12 Eylül faşist cuntasının iş başına gelmesinin sonrasında, 13 Aralık 1980 tarihinde idam edildi. Erdal’ın idam haberini duyan yoldaşları bunu protesto etti.

O protestoda gözaltına alınan yine devrimci bir lise öğrencisi olan Ercan Koca da 16 Aralık gününde polislerin işkencesinde hayatını kaybetti. Erdal, her yıl Sinan Suner ve Ercan Koca ile birlikte anılıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft