AktüelDünya12 Eylül cuntasının idam ettiği Erdal Eren’in 39. ölüm yıl dönümü

13 Aralık 1980 tarihi içerisinde 12 Eylül faşist cuntası tarafından idam edilen Erdal Eren, idamının 39. yılında Türkiye’de pek çok il ve ilçede anılacak.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 13, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

12 Eylül faşist cuntasının kurduğu mahkemelerde yargılanan ve 17 yaşında olduğu halde yaşı büyük gösterilerek idam edilen Erdal Eren bugün Türkiye’nin birçok yerinde eylem ve etkinlikler ile anılıyor.

Ankara’da ortaöğrenim gençliğinin örgütlenme mücadelesine katılan ve Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği (YDGD) üyesi olan Erdal Eren, 1980 yılı içerisinde ODTÜ öğrencisi Sinan Suner’in öldürülmesini protesto gösterisi esnasında gözaltına alınmıştı.

Gösteriye müdahale esnasında bir asker sırtından vurularak yaşamını yitirmiş ve deliller tersini göstermesine karşın suç Erdal Eren’in üzerine atılmıştı.

Mamak Askeri Cezaevine konulan Erdal Eren, 12 Eylül faşist cuntasının iş başına gelmesinin sonrasında, 13 Aralık 1980 tarihinde idam edildi. Erdal’ın idam haberini duyan yoldaşları bunu protesto etti.

O protestoda gözaltına alınan yine devrimci bir lise öğrencisi olan Ercan Koca da 16 Aralık gününde polislerin işkencesinde hayatını kaybetti. Erdal, her yıl Sinan Suner ve Ercan Koca ile birlikte anılıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık