koronavirus“100 odalı bir Covid-19 Pandemi hastanesi yapmayı düşünüyoruz”

“Lefkoşa Devlet Hastanesi'nin yükünü taşıyacak başka bir hastane yoktur bu ülkede” diyen Sağlık Bakanı Ali Pilli, bu hastanenin geçirdiği yangını da hatırlattı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 8, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

“Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin yükünü taşıyacak başka bir hastane yoktur bu ülkede” diyen Sağlık Bakanı Ali Pilli, bu hastanenin geçirdiği yangını da hatırlattı.

Pilli, pandemi hastanesi yapılan Nalbantoğlu Hastanesi’ni covid-19 dışı tüm hastalara yeniden kazandırma düşüncesi olduğunu ve önümüzdeki dönemde planları bulunduğunu kaydetti.

Pilli şöyle konuştu:  

“Bu planı hayata geçiriyoruz. 100 odalı bir Covid-19 pandemi hastanesi yapmayı düşünüyoruz. Bu hastane 200 kişi kapasiteli bir pandemi hastanesi olacak. Bununla ilgili detayları açıklayacağım. Yerini süratle tespit ettik ve 200 yataklı bir pandemi hastanesini yapacağız. Hedefimiz 100 oda 200 yatak kapasiteli hastaneyi devreye sokmak ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni eski sistemine sokmaktır.”

“Bu savaşta en önde savaşan askerler sağlık personelidir”

Bakan Pilli,  herkes bilmelidir ki biz burada birlik ve beraberlik içerisinde tüm ekibimle uyum içerisinde hizmet vermeye devam ediyoruz diyerek şunları kaydetti;   

“Ben buraya geldiğim ilk günden beri arkadaşlarımla uyum içerisinde çalışmaktayım. Ben meslektaşlarımın görüş ve önerilerini dikkate almaktayım çünkü biz bir aileyiz ve aynı gemideyiz.

Tüm doktor arkadaşlarım olsun, hemşire arkadaşlarım olsun ve sağlık çalışanları olsun hepsine teşekkür etmek istiyorum. Bu savaşta en önde savaşan askerler sağlık personelidir. Biz bu savaşı ve bu salgını kazanmak için arkadaşlarımızla ant içtik ve bu savaşı sürdüreceğiz.

Biz bir aileyiz ve bu ailenin bir ferdine bir şey olursa hepimizin canı yanar. Eğer bu savaşı kazanacaksak ki hedefimiz kazanmaktır bunu hep birlikte kazanacağız. Bu savaşın kazanılması halkımızın ve sağlık çalışanlarının başarısırıdır eğer bu savaşı kaybedersek bu benim başarısızlığımdır.

Daha önce de söyledim bir kez daha söylüyorum. Evde kalın, kendinizi izole edin, dışarıya çıkmayın. Dışarıya çıkacaksanız maske takın, sosyal mesafeye uyun. Gençlerimiz mümkün olduğunca dışarı çıkmasın. Çünkü gizli taşıyıcı olabilirler ve evde bu virüsü büyüklerine bulaştırabilirler. Herkes kendine düşen görevi yaparsa biz bu salgını yatay bir seyirle bitireceğiz. Bu seyir bize pik olmayacağını göstermektedir . Pik olmasını istemiyoruz, çünkü pik olduğu an altyapınız ne kadar güçlü olursa olsun sağlık sisteminiz çöker. Solunum cihazınız ne kadar fazla olursa olsun bir anda pik olması durumda hiç bir şekilde yetişemeyebilirsiniz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık