AktüelEkoloji“100 kent daha önce görülmemiş iklim koşulları yaşayacak”

İki derecelik ısı artışı, dünyadaki kentleri nasıl etkileyecek? İsviçre’nin Zürih kentindeki ETH Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, iklim değişikliğinin 2050 yılına kadar 520 kenti nasıl etkileyebileceği incelendi. BBC Türkçe’nin haberine göre bilim insanları, ortalama hava sıcakları baz alındığında, Londra’nın bugünkü Barcelona kadar sıcak olabilecekken, “İstanbul Roma’ya, İzmir Adana’ya, Ankara ise Taşkent’e benzeyebilir.” Araştırmaya göre: – Kuzey ülkeleri, sıcaklıktaki hissedilir değişiklikleri yaşayacak. – Avrupa’da yaz mevsimi şimdikinden ortalama 3,5 derece, kışlar şimdikinden 4,7 derece daha sıcak olacak....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 15, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İki derecelik ısı artışı, dünyadaki kentleri nasıl etkileyecek?

İsviçre’nin Zürih kentindeki ETH Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, iklim değişikliğinin 2050 yılına kadar 520 kenti nasıl etkileyebileceği incelendi.

BBC Türkçe’nin haberine göre bilim insanları, ortalama hava sıcakları baz alındığında, Londra’nın bugünkü Barcelona kadar sıcak olabilecekken, “İstanbul Roma’ya, İzmir Adana’ya, Ankara ise Taşkent’e benzeyebilir.”

Araştırmaya göre:

– Kuzey ülkeleri, sıcaklıktaki hissedilir değişiklikleri yaşayacak.

– Avrupa’da yaz mevsimi şimdikinden ortalama 3,5 derece, kışlar şimdikinden 4,7 derece daha sıcak olacak.

– Tropikal bölgelerdeki ortalama sıcaklıklardaki değişim daha az olurken, yoğun yağış ve kuraklık gibi aşırı hava olayları daha çok yaşanacak.

– Araştırmadaki 520 kentin beşte birinde (yaklaşık yüzde 22’si) daha önce hiç görülmeyen iklim koşulları yaşanacak.

Exeter Üniversitesi uzmanlarından James Dyke, “Benim için bu çalışmadaki en etkileyici nokta, Ekvator çizgisine yakın 100 kentin, insanlık tarihinde daha önce görülmemiş iklimleri yaşayacak olmaları” dedi ve ekledi:

“Bu durum da bu şehirlerin hala yaşanılabilir olup olmayacağı sorusunu gündeme getiriyor. Büyük bir yerinden olma ve göç senaryosuyla karşı karşıya kalabiliriz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık