AktüelEkonomi PolitikGazeddablogPolitikaTevfik Aytekin10 maddede koalisyon hükümetinin hataları – Tevfik Aytekin

Bir koalisyon tecrübesini hükümetle birlikte biz de yaşıyoruz. Bu koalisyonun bize öğrettikleri oldu. 10 madde de CTP, HP, TDP, DP’nin hataları: 1- Koalisyon üyeleri ve tabanları, bu süreçte yaşanan hatalar, eksiklikler ve tutulmayan söz ne olursa olsun toplumsal tepkilere karşı suskun kaldı. Birbirlerini desteklediler. Sadece bir ara HP, konunun muhatabı Özdil Nami nerede diye yorum yaptı. Suskun kalmak halka karşı hata, Özdil Nami nerede koalisyon hatasıydı. 2- 4 partinin seçim manifestolarında ne kadar çok söz...
Tevfik Aytekin Tevfik AytekinKasım 22, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bir koalisyon tecrübesini hükümetle birlikte biz de yaşıyoruz. Bu koalisyonun bize öğrettikleri oldu.

10 madde de CTP, HP, TDP, DP’nin hataları:

1- Koalisyon üyeleri ve tabanları, bu süreçte yaşanan hatalar, eksiklikler ve tutulmayan söz ne olursa olsun toplumsal tepkilere karşı suskun kaldı. Birbirlerini desteklediler. Sadece bir ara HP, konunun muhatabı Özdil Nami nerede diye yorum yaptı. Suskun kalmak halka karşı hata, Özdil Nami nerede koalisyon hatasıydı.

2- 4 partinin seçim manifestolarında ne kadar çok söz verildi, bir o kadar beklenti yükseltildi ki; koalisyon hükümeti hem kendini hem de halkı büyük icraat psikolojisine sokunca, hem yapılan icraatların değeri olmadı hem de küçük icraatlarla hükümet uğraşmadı. Hata küçük icraatları önemsememek oldu.

3- Meclis’e yeni girenler ve yeni bürokrat olanlar, çocuğuna iş, kendine arazi isteyenlerle, düzenle ve bu düzeni değiştireceğiz sözleriyle ilk kez yüz yüze geldiler. Henüz hazır olmamaları, düzeni hemen değiştireceğiz algısı yaratmaları hataydı.

4- HP’nin koalisyona girmesi, TDP’nin Meclis başkanlığı durumu, UBP’nin seçime Özgürgün ile girmesi, DP’nin Üniversite arazisi ile gündemde kalması hataydı.

5- Meclis Başkanı’nın ana muhalefet partisi UBP’den olmaması kuvvetler ayrılığı konusunda hataydı.

6- UBP’nin muhalefeti berbattı. 7 Ocak’tan beri ülkede muhalefet yok. 4 partinin organik ve organik olmayan tabanı da suskun olunca 7 Ocak’tan beri ülkede muhalefet olmaması demokrasi adına büyük hata oldu.

7- Bir önceki UBP-DP hükümeti zamanında çözülmemiş sorunları şimdi ki koalisyon ortakları sadece eleştirip sonra bu konuda bir veri tabanı oluşturmadığı için iktidara gelince bu konuları düzeltmedi. Örneğin Nalbantoğlu Hastanesi’ndeki radyasyon yayan cihaz halen hastanede ve diğer hastanelerdeki tehlike oluşturacak bozuk cihazlar tamir edilmedi.

8- Döviz artışı hükümetin şansızlığıydı, fakat bu süreçte hem önerileri dikkate almadı hem de en basitinden Türkiye’den yapılan ihracatı Dolar yerine TL yapılması için irade göstermedi, girişimde bulunmadı. Bu büyük icraatı göz ardı etmekle birlikte, süreci ve krizi iyi yönetemedi.

9- Koalisyon üyeleri yaptıkları bütün atamaları partilerinin seçilmemiş milletvekillerinden ve kendi partililerinden yaparak, eleştirdikleri eski düzeni tekrarladıkları için halkın güvenini zedeleyerek hata yaptılar.

10- Koalisyon partilerine yıllar boyunca oy atanlar da koalisyon hükümetinden şikayetçi hale geldiler. Kendi partilerinden soğumalarına sebep olan bu süreç, taban kaybı ve kayması yaşatıyor. Partilerin kendi tabanları, oy atan kitlelerle seçim sonrası irtibatı koparması en büyük hataları oldu.

Tevfik Aytekin

Tevfik Aytekin

Fikirler topraklardan, insanlar bayraklardan değerlidir. Yaşamış, yaşayan, yaşayacak insanlık için.

LGBT kitapcık