Politika1 Milyon Kişi Devrim Meydanı’nda Fidel Castro’ya Veda Etti -Video-

Havana’daki Devrim Meydanı’nda cuma günü hayatını kaybeden Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro için ilk veda töreni düzenlendi. Afrikalı ve Amerikalı çok sayıda liderin de konuşma yaptığı törene, 1 milyon kişi katıldı. Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro için düzenlenen cenaze töreni başkent Havana’da başladı. Castro’nun gençlik yıllarında gerilla üniforması resminin olduğu Devrim Meydanı’nda gerçekleştirilen katılanlar “Çok yaşa Devrim” ve “Fidel” sloganları attı. Törene aralarında Castro’nun kardeşi Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 30, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Havana’daki Devrim Meydanı’nda cuma günü hayatını kaybeden Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro için ilk veda töreni düzenlendi. Afrikalı ve Amerikalı çok sayıda liderin de konuşma yaptığı törene, 1 milyon kişi katıldı.

Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro için düzenlenen cenaze töreni başkent Havana’da başladı. Castro’nun gençlik yıllarında gerilla üniforması resminin olduğu Devrim Meydanı’nda gerçekleştirilen katılanlar “Çok yaşa Devrim” ve “Fidel” sloganları attı.

Törene aralarında Castro’nun kardeşi Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa ve Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales olmak üzere çok sayıda lider ve siyasetçi katıldı. Zimbabve lideri Robert Mugabe de törene katılan isimler arasındaydı. Havana’daki anmaya katılan tek Avrupalı liderse Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras oldu.

Cuba: Thousands gather to mourn Castro in Revolution Square

Leaders of South American countries joined thousands of mourners as they gathered at Havana’s Revolution Square, on Tuesday, to pay their respects to the former Cuban leader Fidel Castro, who passed away on Friday. Video ID: 20161130 008 Video on Demand: http://www.ruptly.tv Contact: [email protected] Twitter: http://twitter.com/Ruptly Facebook: http://www.facebook.com/Ruptly

MADURO: GÖREV TAMAMLANDI COMANDANTE

Venezüella Devlet Başkanı Maduro törende yaptığı konuşmada, Castro’yu “O, bu dünyadaki misyonunu tamamlamanın ötesine geçti. Çok az hayat bu kadar tam, bu kadar parlaktır. Bu dünyadan ele geçirilemeden göçtü” sözleriyle andı.

Cuba: ‘Fidel, Hasta siempre!’ Maduro pays homage to Castro at mass rally

Mandatory Credit: Cubavision Venezuelan President Nicolas Maduro paid his respects to Fidel Castro during a huge commemorative event on Havana’s Revolution Square, Tuesday evening.

‘BEN FIDEL’İM’

Törende konuşan bir isimse Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega oldu. “Fidel, Raul ve yoldaşları Küba’daki ilk sosyalist devrimin mucizelerini yarattı” diyen Ortega’nın “Fidel nerede?” sorusuna anmaya katılanlar “Yo Soy Fidel” (Ben Fidel’im) diyerek yanıtladı.

teleSUR English on Twitter

Daniel Ortega, president of Nicaragua: “Where is Fidel?” Crowd chants “I am Fidel

CORREA: SON ZAFERE KADAR MÜCADELE ETMEYE YEMİN EDERİZ

Ekvador Devlet Başkanı Correa da Fidel Castro gibi bir örneğe sahip olan Küba’nın asla bir koloni olmayacağını söyledi. Correa, “Küba’yı işgal etmediler çünkü tüm ulusu kazanamayacaklarını biliyorlardı. Seninle birlikte sevgili Fidel, (Ernesto) Che (Guevara), (Camilo) Cienfuegos, (Hugo) Chavez adaletli bir dünya yaratmak için ilerlemeyi öğrendik. Komandante, son zafere kadar mücadele etmeye yemin ederiz” dedi.

ÇİPRAS: FIDEL, ÖZGÜRLÜK VE ONUR İÇİN YAPILAN MÜCADELELERE İLHAM VERDİ

Cuba: Fidel a ‘global symbol of struggle and resistance’ says Tsipras at Havana rally

Mandatory Credit: Cubavision Greek Prime Minister Alexis Tsipras addressed world leaders and thousands of Cubans who had gathered to pay their respects to the former Cuban leader Fidel Castro at Havana’s Revolution Square, Tuesday. SOT, Alexis Tsipras, Greek Prime Minister (Greek): “Today we bid comandante Fidel farewell, here on Plaza de la Revolucion, in a way fitting to this great revolutionary of the 20th century.

Yunanistan Başbakanı Çipras ise konuşmasında “Küba’nın Fidel’i bize sosyalizm yolunun güllerle kaplı olmadığını gösterdi. Fidel, tüm dünyada bağımsızlık, özgürlük ve onur için yapılan mücadelelere ilham verdi” ifadelerini kullandı.

VOLODİN: NE KÜBA HALKININ NE DE DEVRİMİN COMANDANTESİNİN İRADESİNİ KIRABİLDİLER

Havana’ya giden Rus heyetinin başkanı Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin de törendeydi. Anma törenin de bir de konuşma yapan Volodin şu ifadeleri kullandı: “Fidel Castro, sizin gücünüz ve inancınız pek çok ülke ve halk için özgürlükleri ve kendi gelişim yollarını seçme hakları bakımından ilham veren bir örnek oldu. Küba halkının iradesini kıramadıkları gibi, Küba devriminin comandantesinin iradesini de kimse kıramadı. Fidel Castro Rusya ve Küba ilişkilerinin gelişmesine devasa bir katkı sundu. Halklarımız bu çok değerli mirası koruyacak. Bizi ayıran mesafelere ve karşı karşıya olduğumuz problemlere rağmen beraber olduk, beraberiz ve beraber kalacağız.”

Fidel Castro dies age 90 – YouTube

Cuba: Raul Castro honours his late-brother Fidel at National Assembly tribute

RAUL CASTRO: FIDEL’İN SÖZLERİ BU ALANDA YENİDEN YANKILANIYOR

18 kişinin konuşma yaptığı törende son sözü Raul Castro aldı. Konuşmasına alkışlar içinde başlayan Raul Castro, Küba’nın kahramanı abisinin ardından “Fidel’in prensipleri ve sözleri bu alanda yeniden yankılanıyor” dedi. “ABD’nin baskıları karşısında Fidel’in, devrimin ve Küba bayrağının arkasında onurlu bir halk vardı” diyen Raul Castro, “Fidel’in dediği gibi gençlik geleceğini ellerinde tutuyor. Burada Fidel’in önünde mücadeleyi sürdüreceğimize ant içiyoruz” ifadelerini kullandı.

teleSUR English on Twitter

Raul Castro acknowledges applause as he attends a massive tribute to Cuba’s late President Fidel Castro in Revolution Square in Havana

HAVANA’DAKİ TÖRENE 1 MİLYON KİŞİ KATILDI

Bu arada RİA Novosti’ye açıklama yapan törenin organizatörleri, Havana’daki anmaya yaklaşık 1 milyon kişinin katıldığını açıkladı.

DEVRİM YOLCULUĞUNUN BAŞLADIĞI YERDE CASTRO’NUNKİ SON BULACAK

Öte yandan Devrim Meydanı’ndaki tören, Castro için düzenlenen cenaze töreninin ilk ayağıydı. Başkent Havana’dan yola çıkan Castro’nun külleri, Kübalı diktatör Fulgencio Batista’nın ülkeden kaçmasının ardından Castro’nun çıktığı zafer yolculuğundaki rotasını tersten gidecek. 3 Aralık’ta Küba Devrimi’nde ilk kurşunun atıldığı Santiago de Cuba’ya ulaştırılması planlanan Castro’nun külleri 4 Aralık’ta gerçekleştirilecek törenin ardından burada defnedilecek.

teleSUR English on Twitter

Fidel’s ashes will take the same route as the March of the Freedom Caravan of 1959, but in reverse.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık