AktüelEkonomi Politik1 Haziran’dan itibaren ülkeye geliş başlıyor: Güneyle ilgili karar yok!

Sabah saatlerinde başlayan Bakanlar Kurulu az önce sonra erdi. Bakanlar Kurulu'nda alınan kararları Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 29, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yaklaşık 8 saat süren toplantı sonrası, Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Kudret Özersay, alınan kararları kamuoyuna açıkladı.

Toplantının büyük bölümünde hava, deniz ve kara sınır kapılarından girebilecek kişilere ilişkin kararlar ürettiklerini belirten Özersay, güneye geçişlerle ilgili herhangi bir karar açıklamadı.

1 Haziran’dan itibaren kktc vatandaşları ülkeye gelebilecek

Özersay açıklamasında şunları kaydetti:

 “Ülkemize girebilecek kişilerle ilgili olarak kararlar ürettik. Türkiye de dahil, 1 Haziran tarihinden itibaren yurtdışında bulunan KKTC vatandaşlarından, olağan ikameti kktc olan vatandaşlarımız, ülkemize gelip karantinaya girecekler. Karantina masrafları devlet tarafından karşılanacak.”

8 Haziran’dan itibaren, ikamet izni olan herkes: Karantina bedelini kendileri ödeyecek

Özersay, 8 Haziran’dan itibaren kktc vatandaşı olmasalar dahi, ülkemizde ikamet izinli bulunanların, çalışma izni ve öğrenci izni olan herkesin kktc’ye gelebileceğini de ifade ederek, kişilerin geldiklerinde, karantinaya gireceklerini ve karantina bedelini kendilerinin ödeyeceğini belirtti.

1 Temmuz’dan itibaren turistler gelebilecek

Özersay sözlerine şöyle devam etti:

“1 Temmuz tarihinde, eğer bugün var olan şartlar değişmezse, mevcut koşullar devam ederse, koşulları detaylı bir şekilde Sağlık Bakanlığı’nın belirleyeceği, ülkemize turistler ve diğer yabancılar gelebilecekler. Ne şekilde gelebilecekleri konusunda değerlendirme yaptık. Turist olarak gelecek olan herhangi bir yabancının, hangi ülkeden geldiği önemli olacak. Riskin yüksek ve düşük olduğu ülkeler listeleri olacak. Riskin yüksek olduğu ülkelerden gelenler, önce PCR testi yaptıracak, ülkeye geldiğinde ise karantinaya girecek. Risk oranı düşük ülkelerden gelen turistler için ise belki de karantinaya girmeden, sadece PCR testine tabi tutularak gelmesi mümkün olacak. “

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık