AktüelEkonomi Politik“1 Eylül’de süresiz greve gideceğiz”

Mağusa Türk Genel İş Sendikası, Mağusa Belediyesi’nin ödemediği maaş ve bayramlıkların 1 Eylül tarihine kadar ödenmemesi durumunda süresiz greve gideceklerini açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 18, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Mağusa Türk Genel İş Sendikası, Mağusa Belediyesi’nin ödemediği maaş ve bayramlıkların 1 Eylül tarihine kadar ödenmemesi durumunda süresiz greve gideceklerini açıkladı.

Sendikanın Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerinin imzasıyla üyelere gönderilen açıklamada, ödemelerle ilgili durumun Belediye Başkanı İsmail Arter ile konuşulduğu ve belediyenin devletten alacaklarını tahsil edememesi nedeniyle ödemelerin yapılamadığı cevabının alındığı belirtildi.

Açıklamada, ödemelerin yapılmaması durumunda 1 Eylül’de süresiz greve gidileceği konusunda, belediye ile bir protokol imzalamayı teklif ettikleri fakat Başkan Arter’in bunu Kabul etmediği de ifade edildi.

Buna rağmen sendika olarak iyi niyetli bir tavır göstererek, 1 Eylül’e kadar bekleyeceklerini ifade eden sendika personelin mağdur durumunda olduğunu vurguladı.

Sendikadan yapılan açıklama şöyle;

“Değerli sendika üyesi arkadaşlarımız,
17 Ağustos 2021 saat 12.30’da Belediye Başkanımız Sayın İsmail ARTER ile çalışanların maaş ve sendikal haklarının zamanında ödenmesi ile ilgili bir görüşme gerçekleştirdik.

Bu görüşmemizde sayın başkanımız çeşitli nedenlerle devletten alacaklarını alamadığını bu yüzden ödemelerin geciktiğini dile getirdi.

Bizler sendika yönetim kurulu olarak bu gecikmelerin sürekli yaşandığını ve artık çalışanların haklı olarak bu tür mazaretler duymak istemediğini ve mağdur olduklarının altını çizdik.

Sayın başkanımızdan ödenmeyen 15’lik maaşlar, ödenmeyen bayramlıkları, ödenmeyen ek mesailerin bir kısmının ödenmesi ve en geç 31 Ağustos’a kadar ödenmesi gereken kıyafet yardımının 1 Eylül’e kadar ödeneceğine dair yazılı bir protokol talep ettik.

Bu protokelle amacımız hem çalışanı hem de ay sonuna kadar verdiğimiz süre ile belediyemizi rahatlatmaktı.

Her fırsatta söz uçar yazı kalır deyişini kullanan sayın başkanımız bu önerimize karşı çıkarak önerimizi reddetmiştir.

Bizler Mağusa Türk Genel İş Sendikası yönetim kurulu başkan ve üyeleri olarak protokol yapılmasa bile iyi niyetimizi sonuna kadar göstereceğimizi ve 1 Eylül’ü bekleyeceğimizi, verilen sözlerin tutulmaması durumunda SÜRESİZ GREVE gideceğimizi sayın başkanımıza bizzat ilettik.

Sevgili Mağusa Türk Genel İş Sendikası üyeleri, biz çalışanlar her zaman kurumumuzun zarar görmemesi için elimizden gelen fedakarlık yapmaya devam edeceğimizi ama gerektiği zaman da yasaların bize verdiği hakları sonuna kadar kullanacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz.

Sevgi, sağlık ve dostukla kalın.

M.T.G.İŞ SENDİKASI BAŞKAN VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ “

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık