koronavirus1 ayda 50 vakamız oldu

1 Temmuz’daki ülkeye girişlerin açılmasından sonra 4 Ağustos 2020 tarihi itibari ile ülkedeki vaka sayısı 50’ye ulaştı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 5, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Büke Dorukan

1 Temmuz’daki ülkeye girişlerin açılmasından sonra 4 Ağustos 2020 tarihi itibari ile ülkedeki vaka sayısı 50’ye ulaştı. 1 Temmuz’dan itibaren ülkeye giren pozitif COVID-19 vakalarının ülkeye hangi yol ile ve nereden girdiklerini inceleyen ayrıca hastanede kaç pozitif COVID-19 hastası olduğunu bildiren bir rapor hazırlandı.

Ülkeye girişlerin başlaması ile ilk günden 1 pozitif vaka saptandı ve bu kişi ülkeye deniz yolu ile geldiği bilgisi verilmişti. 11 Mayıs 2020’de tedavisi tamamlanıp taburcu edilen son hastadan sonra 51 gün boyunca açılmaya kadar yapılan testlerde herhangi bir pozitif COVID-19 vakasına rastlanılmamıştı.

1 Temmuz’da toplam 803 test yapıldığı bildirilmişti. 1 Temmuz’da açılmanın ardından ilk vakanın gelmesi üzerine yeni karar alındı, Güney Kıbrıs’tan havayolu üzerinden gelecek olanlar dahil olmak üzere, deniz yolu ve havayolu ile gelen tüm yolcuların PCR test sonuçları çıkana kadar Sağlık Bakanlığı tarafından karantina otellerinde gözetim altında tutulacağı açıklanmıştı.

2 Temmuz’dan 4 Temmuz’a kadar ülkeye giren 4 pozitif COVID-19 vakası ile ülkedeki vaka sayısı 5’e ulaşmıştı. 4 kişide ülkeye hava yolu üzerinden gelmişti. Bu tarihler arasında toplam 2,738 test yapıldı ve ülkeye girenlerin 2’si Türkiye uyruklu ve diğer 2’sinin Kazakistan uyruklu olduğu bilgisi paylaşılmıştı.

5-7 Temmuz arası toplam 2,837 test yapıldı ve bu tarihler arasında ülkeye giren veya toplum içinde herhangi bir vakaya rastlanılmamıştı. Ülkedeki 5 vaka ise hala hastanede tedavi altındaydı.

8 ve 9 Temmuz tarihlerinde her iki günde bir vaka saptandı. Bu günlerde yapılan toplam test sayısı 1,557 idi.

8 Temmuz tarihinde yapılan testelerde saptanan vakanın ülkeye giren ve tedavisi devam etmekte olan Kazakistan uyruklu vatandaşın eşi olduğu, vakanın eşinin pozitif olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu temaslı çalışması sonucu gözetim altında tutulduğuu öğrenilmişti.

9 Temmuz günü ise saptanan vaka gemi yolu ile gelmiş olup Türkiye vatandaşıydı.

10-12 Temmuz tarihleri arasında 2,274 test yapıldı ve yapılan testlerin sonucunda pozitif vaka saptanmamıştı. Bu tarihlerde toplam 7 pozitif tedavisi devam eden vaka bulunmaktaydı.

13 ve 14 Temmuz yine her biri bir günde 2 pozitif vakaya rastlanılmıştı. 13 Temmuz günü 1080 ve 14 Temmuz günü 553 PCR testi yapıldı. 13 Temmuz günü havayolu ile bir Türkiye vatandaşı ve 14 Temmuz günü denizyolu ile bir kktc vatandaşı pozitif olarak ülkeye girdi.

15 Temmuz günü yapılan 1043 PCR testinde pozitif vaka saptanmamıştı ancak iyileşip taburcu edilen bir kişi olduğu bildirilmişti.

16 Temmuz’da yapılan toplam 1049 PCR testinde yine pozitif vakaya rastlanılmamış olup bir kişinin taburcu edildiği birlgisi verilmişti. Böylece bugüne kadar toplam 9 pozitif COVID-19 hastası hastanede tedavi altına alınıp 16 Temmuz günü ile bu sayı 7’ye düşmüştü.

17 Temmuz 2020’de toplam 1602 test yapılıp vaka saptanmamıştı. Bu tarihte salgının başlamasından itibaren yapılan toplam test 52,984’de ulaştı.

18 Temmuz’da toplam 1582 test yapılmış olup 1 pozitif vaka saptanmıştı. Bu kişinin Türkiye uyruklu olup ülkeye hava yolu ile girdiği bilgisi kamuoyu ile paylaşılmıştı.

19 Temmuz 2020 tarihi açılmadan sonra ilk kez bir günde 3 vakaya rastlanılan ilk gündü. Yapılan toplam test sayısı 1702 olup 2 kişi hava yolu ve bir kişinin deniz yolu ile girdiği öğrenilmişti.

Bu tarihte ve daha sonraki günlerde yapılan açıklamalarda kişilerin hangi ülke kökenli veya uyruklu oldukları bilgisi paylaşılmadı.

20 ve 26 Temmuz tarihleri arasında toplam 7,810 test yapıldı. Bu tarihler arasında yapılan testlerde yeni 12 pozitif COVID-19 vakası saptanmıştı.

12 vakanın 6’sının hava yolu ve diğer 6 kişinin de deniz yolu ile adaya girdiği bilgisi verilmişti. Yine bu tarihler arasında tedavisi tamamlanıp taburcu edilen kişilerin sayısı 3 olarak açıklandı.

Bu tarihler arasında önemli gelişmelerden biri 21 Temmuz tarihinde daha önce pozitif çıkan bir vakanın temaslısı olan ve karantinada tutlan bir kişinin pozitif olduğunun saptanmasıdır.

Diğer yandan 23 Temmuz perşembe günü Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada toplam 18 vakanın 9’unun karantina servisinde ve diğer 9’unun ise Pandemi Otelinde gözetim altında tutulduğunu açıklamıştı.

27 Temmuz, 3 Ağustos tarihleri arasında ki 8 günlük süreç açılmanın ardından en çok vakanın götüldüğü ve vaka sayısında ki esas sıçramanın olduğu dönem olarak gözlemleniyor. 27 Temmuz’dan bu yana toplam 10,489 test yapıldı. Yapılan testlerde toplam 20 pozitif COVID-19 vakası saptandı.

Bu süre zarfında adaya giren 14 pozitif vakanın hava yolu ile geldiği bilgisi Bakanlık tarfından bildirildi.

Ayrıca 12 kişininde tedavisi tamamlanıp taburcu edildiği belirtilmişti.

27 Temmuz’da pozitif olarak saptnan vakalardan biri yapılan PCR testinin sonucunu beklediği otelde Sağlık Bakanlığı tarafından testinin pozitif çıktığı ve ikinci bir test yapılması gerektiği iletilmesinin ardından kuralları ihlal ederek, otelden habersiz ayrıldığı ve gemiyle kktcden kaçtığı tespit edildiği açıklanmıştı.

3 Ağustos itibarı ile ülkede 74 bin 517 test yapıldı ve aktif olarak tedavi altında bulanan 28 vaka bulunuyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık