Marketler denetleniyor mu?

Ticaret dairesinin 12 kişilik “fiyat ve kalite denetleme” memurunu görevlendireli 3 hafta oldu.

İlgili haberi hep birlikte hatırlayalım:

Fiyat denetimi için 12 memur görevlendirildi

Krizden dolayı yaşanan artışları kontrol ve denetleme amaçlı yapılan bu görevlendirmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Açıklama yapılmaması bir yana, marketler her gün hepimizin şahit olduğu aşırı artışlar ve krizi fırsata dönüştüren aç gözlü, küçük hesaplar peşindeki market sahiplerinin fırsatçılığı devam etmekte.

Sosyal medyada olsun, sokakta olsun insanların konuştuğu en önemli konulardan biri de yapılan bu artışlar ve artışların dengesizliği-aşırılığı. Nescafeden tutun da domatese kadar pek çok ürün fiyatı sürekli tartışma konusu oluyor.

Buna rağmen hükümetin görevlendirdiği memurların denetim yapıp yapmadığı, yaptılarsa da yaptırım yapıp yapılmadığına dair herhangi resmi bir açıklama yok. Aradan 3 hafta geçmesine rağmen. Ve aradan 3 hafta geçmesine rağmen market fiyatları bizlerlele dalga geçercesine yükselmeye devam ediyor.

Gazeddakıbrıs olarak soruyoruz, marketlerdeki denetimler başladı mı? Açıklama ve fırsatçı market sahiplerine yaptırım yapılacak mı? Hayat pahalılığın %8 geldiği fakat marketlerdeki fiyatların %50 ile %80 arasında değişim gösterdiği koşullarda hükümet hiçbir iradi tavır sergilemeyecek mi?