Halklar Yoksullaşırken Militarizasyona 13 Milyar Euro

Avrupa Birliği, oluşturulması önerilen “Avrupa Savunma Fonu”dan 13 milyar Euro’luk savunma yatırımı yapılmasını planlıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan AKEL Avrupa Parlamentosu Milletvekili Neoklis Silikiotis bu yatırımı tehlikeli bir girişim olarak niteleyerek bunun AB Sözleşmesi’nin ihlali olduğunu söyledi.

Kıbrıslı AP Milletvekili yazılı açıklamasında Avrupa Birleşik Sol Grubu’nun bu öneriye net bir biçimde karşı çıktığını ve toptan reddi için öneride bulunacağını belirterek, söz konusu 13 milyarlık kaynağın ekonomik krizden daha çok etkilenen ülkelerde halkların gereksinimleri temelinde değerlendirilmesini talep edeceklerini dile getirdi.

AKEL Türkçe’den yapılan açıklama şöyle:

AKEL Avrupa Parlamentosu Milletvekili Neoklis Silikiotis oluşturulması önerilen “Avrupa Savunma Fonu”nun özünde saldırı silahlarına yatırımı hedeflediği ve bunun da AB Sözleşmesi’nin ihlali olduğunu söyledi. 2021-2027 dönemi için 13 milyar avroluk savunma yatırımı yapılmasını içeren bu tehlikeli girişime Avrupa Birleşik Sol Grubu’nun net bir biçimde karşı çıktığını belirten Silikiotis, Avrupa Birliği’nin savaşlara yatırım yaptığını ve Avrupa ülkelerinin Orta Doğu’da savaş yaşanan bölgelere silah ihracatlarının sürekli olarak arttığını kaydetti. Bu konuda karakteristik bir örnek de veren Silikiotis, 2016’da Almanya’nın silah sistemi ihracatlarının dörtte birinin Orta Doğu’ya yapıldığını söyledi.

Image may contain: 2 people, people standing

“Avrupa Savunma Fonu”nun oluşturulmasıyla Avrupa Birliği’nin militarizasyonu için sunulan önerinin toptan reddi için Avrupa Birleşik Sol Grubu’nun öneride bulunacağını belirten Silikiotis, söz konusu 13 milyarlık kaynağın ekonomik krizden daha çok etkilenen ülkelerde halkların gereksinimleri temelinde değerlendirilmesini talep edeceklerini dile getirdi. Neoklis Silikiotis “eğer AB ilan etmiş olduğu ilkelerine saygı gösteriyorsa, savaşlara yatırım yapmaya son vermelidir ve bunun yerine barıştan yana inisiyatifleri geliştirmelidir” dedi.