AktüelKıbrıs SorunuPolitikaYaşasın Birlikte Mücadelemiz/Ζήτω ο Κοινός μας Αγώνας – Okan Dağlı

Okan Dağlı’nın Derinya’daki iki toplumlu mitinginde yaptığı konuşmasını Türkçe ve Rumca yayınlıyoruz: Yaşasın Birlikte Mücadelemiz Öncelikle tüm barışsever Kıbrıslıları buradan selamlayarak sözlerime başlamak istiyorum. Bugün burada ortak tarihimizi yeniden yazıyoruz. Yıllardır bu adadaki ezberleri yıkmak için yola çıktık. Çözümün anahtarı Maraş’ın iadesi, Mağusa limanı ve Orta Çağ kenti Mağusa Suriçi’nin UNESCO mirası olması dedik. Ardından 57 yıl sonra Mağusa Suriçi’ndeki Agios Xorinos kilisesinin tüm inanlar için açılmasını ortaya koyduk. Vazgeçmedik. Eğer Kıbrıs birleşecekse, bu Mağusa...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 25, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Okan Dağlı’nın Derinya’daki iki toplumlu mitinginde yaptığı konuşmasını Türkçe ve Rumca yayınlıyoruz:

Yaşasın Birlikte Mücadelemiz

Öncelikle tüm barışsever Kıbrıslıları buradan selamlayarak sözlerime başlamak istiyorum. Bugün burada ortak tarihimizi yeniden yazıyoruz. Yıllardır bu adadaki ezberleri yıkmak için yola çıktık. Çözümün anahtarı Maraş’ın iadesi, Mağusa limanı ve Orta Çağ kenti Mağusa Suriçi’nin UNESCO mirası olması dedik. Ardından 57 yıl sonra Mağusa Suriçi’ndeki Agios Xorinos kilisesinin tüm inanlar için açılmasını ortaya koyduk.

Vazgeçmedik. Eğer Kıbrıs birleşecekse, bu Mağusa ile Derinya’dan geçer dedik. Derinya ile Mağusa’nın birleşmesini ve bölgenin çıkmaz sokak olmayacağını kafamıza koyduk. Tüm ötelemelere, askeri bahanelere, siyasi korkulara, faşistlerin çığırtkanlığına rağmen Mağusa ile Derinyayı birleştirdik.

1974’den sonra Mağusa yolunu tekrardan açtık.

Barışseverler ilerlemek istedikçe, çeşitli provokasyonlarla karşılaştık. Agios Memnon (Derinya) plajını ırkçı bir şekilde açma kararı verdiler. Boykot ettik!

Bu ülkenin birleşmesine inancımız herşeyin üstünde olduğuna inandık. Yaptıklarımızı taviz olarak değil bu ülkenin geleceğinin barış içinde kurulması için bir fırsat olarak değerlendirdik. Bu mücadelede en büyük adımı ise AKEL’in kararlı duruşu ile atacağız. Aylar önce bu adanın siyasi tarihinde bir ilki gerçekleştirmek için yola çıktık. Tüm adada, Karpaz’dan Baf’a, Girne’den Limasol’a kadar herhangi bir sınır tanımaksızın ortak vatanımız için, ortak bir hedef için aylar önce yollara düştük.

Gelecekte, federal çözümle birlikte beraberce yer alacağımız Avrupa Parlamentosuna şimdiden beraber ortak adaylar gösterip birlikte yer almak için daha ilk günden adadaki statükoyu sarsmaya başladık. Zamanın Kıbrıslıların aleyhine olduğunu bildiğimiz için, siyasi irademizi birlikte kullanmak için kapsamlı çözümü beklemedik.

Tüm dünyaya Kıbrıslıların geleceğinin birliktelikten yana olduğunu kanıtlamak için çok önemli bir adım attık.

Bu süreçte iki tarafın fanatik unsurlarına saldırılarına maruz kaldık. Milliyetçi-sağ fanatik unsurların beraberce ve benzer tavırlarla üstümüze nasıl geldiklerini gördük. Ama ortak mücadelemizle bu saldırıları gerilettik. Miliyetçi fanatizme karşı en iyi mücadelenin de ortak mücadeleden geçtiğini bir kez daha yaşayarak öğrendik.

Adada tüm tarafların iliklerine kadar işlemiş olan statükodan bir tuğlayı daha beraber sökeceğiz. Bu akşam Derinya’da geçmişte iki toplumun birbirine kırdırıldığı bu acı coğrafya üzerinde şimdi iki toplum olarak el ele ortak vatan için ortak bir kampanyanın kapanış gecesini coşku içinde düzenliyoruz. Bu akşam size buradan 26 Mayıs gecesinin sonucunu ilan ediyorum. Biz kazandık. Alınacak oydan bağımsız olarak adanın yakın tarihinde hiç olmayanı, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların bir seçim listesinde, birbirine oy vererek seçilmesini mümkün kıldığımız için kazandık.

Haklıyız!..

Barışçıyız!..

Federalistiz!..

İnsanların kökenlerine, renklerine, cinslerine bakmadan, hiçbir ayırım gözetmeden hep beraber insanlık için çalıştık, çalışıyoruz, çalışacağız.

Bu seçimde, barış kazanacak.

İşbirliği ve yakınlaşma kazanacak.

Kıbrıs kazanacak.

Milliyetçi fanatizm ve şövenizm yenilecek. Ayrılıkçı politikalar kaybedecek.

Yaşasın birlikte mücadelemiz… Yaşasın birleşik, federal Kıbrıs…

Ζήτω ο Κοινός μας Αγώνας

Θα ήθελα να ξεκινήσω την ομιλία μου με ένα θερμό χαιρετισμό προς όλους τους πατριώτες Κύπριους. Σήμερα από αυτό εδώ το χώρο γράφουμε ξανά την κοινή μας ιστορία. Βγήκαμε σε αυτό το δρόμο για σπάσουμε τις προκαταλήψεις ετών που επικράτησαν σε αυτό το νησί. Είπαμε ότι το κλειδί της λύσης είναι η επιστροφή των Βαρωσίων, η μετατροπή του λιμανιού της Αμμοχώστου και της εντός των τειχών πόλης σε κληρονομιά της UNESCO.

Μετά από 57 χρόνια ανοίξαμε ξανά σε όλους τους ανθρώπους της εκκλησία του Αγίου Εξορινού. Σε καμιά περίπτωση δεν παραιτηθήκαμε. Είπαμε ότι εάν θα επανενωθεί η Κύπρος αυτό θα γίνει μέσα από την Αμμόχωστο και τη Δερύνεια. Επιμείναμε ότι η ενοποίηση της Αμμοχώστου με τη Δερύνεια δεν θα είναι το αδιέξοδο σε αυτή την περιοχή. Και παρά τις καθυστερήσεις, τις δικαιολογίες του στρατού, τους πολιτικούς φόβους και τις φασιστικές φωνασκίες, τελικά καταφέραμε να επανενώσουμε την Αμμόχωστο με τη Δερύνεια. Διανοίξαμε ξανά μετά το 1974 τη λεωφόρο Αμμοχώστου.

Η βούληση των φιλειρηνικών δυνάμεων αντιμετωπίστηκε με διάφορες προβοκατόρικες ενέργειες. Αποφάσισαν να ανοίξουν την παραλία του Αγίου Μέμνονα σε ένα ρατσιστικό πλαίσιο και για αυτό την μποϊκοτάραμε. Υπογραμμίσαμε ότι η πίστη μας στην επανένωση αυτής της χώρας είναι πάνω από όλα. Αξιολογήσαμε όλα μας τα βήματα όχι ως υποχωρήσεις, αλλά ως ευκαιρία για την οικοδόμηση του μέλλοντος αυτής της χώρας σε συνθήκες ειρήνης.

Και το μεγαλύτερο βήμα σε αυτό τον αγώνα θα το κάνουμε με την αποφασιστική στάση του ΑΚΕΛ. Πριν μήνες ξεκινήσαμε μια προσπάθεια για να καταφέρουμε το εντελώς νέο στην πολιτική ιστορία αυτού του νησιού. Βγήκαμε στο δρόμο από την Καρπασία στην Πάφο, από την Κερύνεια στη Λεμεσό, σε ολόκληρο το νησί και χωρίς να αναγνωρίσουμε σύνορα για ένα κοινό στόχο. Στο μέλλον με την ομοσπονδιακή λύση, μαζί θα λαμβάναμε μέρος στο ευρωπαϊκό κοινοβούλιο. Εμείς λοιπόν από τώρα υποδείξαμε κοινούς υποψηφίους και από την πρώτη μέρα ταρακουνήσαμε το στάτους κβο σε αυτό το νησί.

Επειδή γνωρίζουμε ότι η παρέλευση του χρόνου είναι εναντίον των Κυπρίων δεν περιμέναμε την περιεκτική λύση για να θέσουμε επί τάπητος την κοινή πολιτική μας βούληση. Κάναμε ένα πολύ μεγάλο βήμα για να αποδείξουμε σε ολόκληρο τον κόσμο ότι οι Κύπριοι είναι υπέρ ενός κοινού μέλλοντος.

Όλο αυτό το διάστημα δεχτήκαμε την επίθεση των φανατικών στοιχείων και των δύο πλευρών. Είδαμε πως με τον ίδιο τρόπο προσπάθησαν να μας επιτεθούν τα εθνικιστικά δεξιά στοιχεία. Όμως είναι με τον κοινό μας αγώνα που αντιμετωπίσαμε αυτές τις επιθέσεις. Για μια ακόμα φορά μάθαμε μέσα από την πρακτική μας εμπειρία ότι ο αποτελεσματικότερος αγώνας ενάντια στον εθνικιστικό φανατισμό είναι ο κοινός μας αγώνας. Μαζί θα αφαιρέσουμε ακόμα ένα τούβλο του στάτους κβο που δυστυχώς έγινε μέρος των κυττάρων πολλών και στις δύο πλευρές του νησιού.

Απόψε εδώ στη Δερύνεια σε μια πονεμένη γεωγραφία που στο παρελθόν οι δύο κοινότητες συγκρούστηκαν, εμείς πραγματοποιούμε με ενθουσιασμό το κλείσιμο της κοινής μας προεκλογικής εκστρατείας. Από απόψε κιόλας σας ανακοινώνω το αποτέλεσμα της 26ης Μαϊου. Εμείς είμαστε οι νικητές. Ανεξάρτητα από τον αριθμό των ψήφων, έχουμε νικήσει γιατί κάναμε αυτό που δεν έγινε ποτέ στην κυπριακή ιστορία, νικήσαμε γιατί κάναμε εφικτή την συμμετοχή Τουρκοκυπρίων και Ελληνοκυπρίων σε κοινό ψηφοδέλτιο, νικήσαμε γιατί υλοποιήσαμε την κοινή ψηφοφορία.

Εμείς έχουμε το δίκαιο με το μέρος μας!

Είμαστε υπέρ της ειρήνης!

Στηρίζουμε την ομοσπονδία!

Προσπαθήσαμε για τους ανθρώπους χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη το χρώμα, την εθνικότητα, το φύλο. Χωρίς κανένα διαχωρισμό δουλέψαμε για την ανθρωπότητα, δουλεύουμε και θα συνεχίσουμε να το πράττουμε.

Σε αυτές τις εκλογές θα νικήσει η Ειρήνη.

Θα επικρατήσει η συνεργασία και η προσέγγιση.

Θα νικήσει η Κύπρος.

Ο εθνικισμός και ο σοβινισμός θα ηττηθούν. Χαμένες θα είναι οι διχαστικές πολιτικές.

Ζήτω ο κοινός μας αγώνας!

Ζήτω η ενωμένη ομοσπονδιακή Κύπρος.

Okan Dağlı

26 Mayıs 2019 Avrupa Parlamentosu Derinya mitingi konuşması

Kıbrıs siyasi tarihinde ilk kez Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların ortak bir liste ile AP seçimlerine katılması ve adanın tümünde ortak, iki dilli bir pro…

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık