AktüelYangın olasılığı çok yüksek: Ormanlık alanlara giriş yasaklandı

Orman Dairesi Müdürü Cemik Karzaoğlu, yangın ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirterek, ormanlık alanlara girişlerin 4 Ağustos tarihine kadar yasaklandığını duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 29, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Orman Dairesi Müdürü Cemik Karzaoğlu, yangın ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirterek, ormanlık alanlara girişlerin 4 Ağustos tarihine kadar yasaklandığını duyurdu.

Yazılı açıklama yapan Karzaoğlu, Meteoroloji Dairesi’nin hava tahminlerine göre içinde bulunduğumuz bölgenin alçak basınç, nem oranının ise yüzde 20’nin altına düşmesi ile yangın olasılığının çok yüksek olduğunu söyledi.

Karzaoğlu, bölgenin sıcak hava etkisinde kalmasının ve rüzgârın hızını artırıp yer yer bölgesel olarak fırtına şeklinde esmesinin beklendiğini belirterek, Türkiye’deki yangınlardan dolayı rüzgârın etkisi ile ülkemize ulaşan dumanların ne kadar ciddi bir durumda olduğumuzu anlamamıza yardımcı olacağını anlattı.

“Ormanlık alanlara girişler yasaklanmıştır”

Orman Dairesi’nin tüm personeli ile gerekli yangın tedbirlerini aldığını ve teyakkuzda olduğunu söyleyen Karzaoğlu, Türkiye’de Akdeniz bölgesinin birçok yerinde çıkan ve Kıbrıs’ın güneyinde de 3 ayrı yerde yaşanan orman yangınlarının, geniş̧ alanlara yayıldığını ve telafisi mümkün olmayan yaralar açtığını hatırlattı.

Karzaoğlu, “Bu bilgiler ışığında, ülkemizde de birtakım önlemler almak zaruri hale gelmiştir. Buna göre:1. İkinci bir duyuruya kadar her ne sebeple olursa olsun orman yollarına ve ormanlık alanlara 29 /07/2021 ( saat 15:00)- 04/08/2021 (saat 24:00) Çarşamba tarihine kadar Fasıl 60 Orman Yasasına göre Dairemizin görev ve yetkilerine dayanarak girişler yasaklanmıştır” dedi.

“Günümüzde bir nefesin ne kadar kıymetli olduğunun bilincinde olarak…”

Karzaoğlu’nun açıklaması şöyle devam etti:

“Bu konuda tüm yurttaşların, gerekli duyarlılığı göstereceğine inanıyoruz.

2. Orman alanları ve her türlü ateşli piknik alanları dahil olmak üzere, ateş yakmak kesinlikle yasaklanmıştır.

Vatandaşlarımızın görecekleri en küçük dumanı dahi Alo 177 (Orman Yangın İhbar Hattı) ve 199 ( İtfaiye ) hatlarına bildirmeleri, erken müdahale için büyük önem arz etmektedir.

Tamamen geçici olan bu tedbirlere tüm vatandaşlarımızın uyacağına yönelik inancımız tamdır.

Günümüzde bir nefesin ne kadar kıymetli olduğunun bilincinde olarak, tüm canlılara nefes sağlayan doğamıza hep birlikte sahip çıkalım”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık