AktüelGazedda'nın GündemiGüneyde yeniden sokağa çıkıldı: “Buraya Kadar/ Ως Δαμέ” | Foto

“Devlet otoriterliğine, polis baskısına, hükümetin yolsuzluklarına, bölücü ve ırkçı politikalara karşı sokağa”
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 27, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Lefkoşa’nın güneyinde 20 Şubat’ta gerçekleştirilen ve binlerce kişinin katıldığı ikinci “Buraya Kadar/ Ως Δαμέ” eyleminin ardından, bugün üçüncüsü gerçekleştirildi. İçişleri Bakanlığı önünde başlayan eylem, Cumhurbaşkanlığı sarayına gerçekleştirişen yürüyüşle tamamlandı.

Eylem ve yürüyüşte diğer “Buraya Kadar/ Ως Δαμέ” eylemlerinde olduğu gibi Türkçe pankartlar da açıldı. Türkçe pankartlar arasında “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Her Şey İçin Ortak Mücadele”, “Abdullah Korkmazhan’la Dayanışma”, “Türkiye’deki kızkardeşlerimizle dayanışma” gibi sloganlar kullanıldı.

“Devlet otoriterliğine, polis baskısına, hükümetin yolsuzluklarına, bölücü ve ırkçı politikalara karşı sokağa” diyen “Buraya Kadar/ Ως Δαμέ” Koordinasyon Komitesi, Kıbrıs sorununda müzakerelerin konuşulduğu bir dönemde Astromerit köyüne yerleştirilen dikenli telleri bölünmeyi ve ırkçılığı pekiştiren eylemler olarak niteleyerek,  ataerkil sisteme ve ortaya çıkan cinsel taciz iddialarına da tepki gösterdi.

Bugün gerçekleştirilen ve yeniden binlerce kişinin katıldığı yürüyüş ve eylemde Koordinasyon Komitesi taleplerini şöyle sıraladı:

  1. Polis ve askeri teçhizatzalara değil, halk sağlığına yatırım
  2. Pandemiden etkilenen işçiler, işsizler, göçmenler ve sığınmacıların için acil önlemler
  3. Pandemideki baskıcı yönetime son verilmesi ve sokağa çıkma yasaklarının, mesajla izin alarak dışarıya çıkmanın, halka açık toplantı ve protesto yasağının derhal kaldırılması
  4. Astromerit’teki dikenli tellerin kaldırılması ve tüm geçiş noktalarının gerekli sağlık önlemleriyle yeniden açılması
  5. Doğal ve kültürel mirasin yağmalanmasına son verilmesi
  6. Ölümcül silah TOMA’nın sokaklardan derhal geri çekilmesi.
Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık