AktüelTemas“Bum!-Μπαμ!” Oyunu Ara Bölgede Sahnelenecek

Mayın patlamasında geçici işitme kaybı yaşayan Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumu konu alan “Bum!” oyunu, 29 ve 30 Haziran’da ara bölgedeki Çetinkaya sahasında sahnelenecek. Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nden yapılan açıklamada, İki Toplumlu Kültür Teknik Komitesi himayelerinde ve Birleşmiş Milletler Kıbrıs Barış Gücü desteği ile sahnelenecek oyun saat 18:45’te başlayacak ve giriş ücretsiz olacak. Oyunda, ara bölgede mayın patlamasının etkisinden dolayı geçici işitme kaybına uğrayan bir Kıbrıslırum bir de Kıbrıslıtürkün yaşadığı trajikomik olaylar yansıtılıyor. Oyunun hikayesi şöyle:...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 23, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Mayın patlamasında geçici işitme kaybı yaşayan Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumu konu alan “Bum!” oyunu, 29 ve 30 Haziran’da ara bölgedeki Çetinkaya sahasında sahnelenecek.

Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nden yapılan açıklamada, İki Toplumlu Kültür Teknik Komitesi himayelerinde ve Birleşmiş Milletler Kıbrıs Barış Gücü desteği ile sahnelenecek oyun saat 18:45’te başlayacak ve giriş ücretsiz olacak.

Oyunda, ara bölgede mayın patlamasının etkisinden dolayı geçici işitme kaybına uğrayan bir Kıbrıslırum bir de Kıbrıslıtürkün yaşadığı trajikomik olaylar yansıtılıyor.

Image may contain: 2 people, people standing, tree and outdoor

Oyunun hikayesi şöyle:

No Man’s Land (İnsansız bölge’de) Sahipsiz topraklarda bir patlama. İki adam – biri Kıbrıslı Rum diğeri Kıbrıslı Türk – yanlış yerde ve yanlış zamanda dumanların arasından çıkıyor. İkisi de patlamadan dolayı geçici işitme kaybı yaşıyor ve biri diğerinin kimliğini belirleyemiyor.

Bir mayın tarlasının ortasında durduklarını ve her hangi bir hareketlerinin onları şiş kebaba çevireceğini anlamaları çok uzun sürmüyor. Jest ve mimiklerle ortaklaşa anlaşılan kelimeler paylaşıyorlar ve ne hakkında konuştuklarına dair bir fikir edinmeye başlıyorlar. Ya da onlar öyle düşünüyor en azından. Aslında hiçte öyle bir durum yok. Ve böylece komik yanlış anlamalar başlıyor.

Bu esnada yanlarından geçen İspanyolca konuşan bir adam onlara yardım edemezken, kahramanlarımızın işitme yetilerini geri kazanmaları ile kimlik algıları da yavaş yavaş yerine gelir. Böylece trajikomik durum epik boyutlara ulaşır.

Ada insanlarının kaderi ve ilişkileri üzerine akıllıca ve eğlendirici bir bakış açısı kazandıran bu orunlama (alegori) algıladığımız iletişimin sınırlarını kırıyor.

Türkçe, Rumca ve İspanyolca dilleri kullanılan oyunda Türkçe altyazı desteği de olacak.

Image may contain: text

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık