Mağusa İnsiyatifi: 12 Kasım’da Derinya barikatında buluşalım mı?

Mağusa İnisiyatifi Akıncı ve Anastasiadis’in Derinya ve Aplıç barikatlarının 12 Kasım’da açılacağı duyurusunu üzerine bir açıklama yaparak herkesi 12 Kasım’da Deriny barikatına davet etti.

Açıklamda “Mağusa’yı ikiye bölüp geçmişte birçok acıya mekan olmuş bu bölgeyi, barış ve işbirliğinin sembolu yapmaya kararlıyız. Bu konuda geçmişte yaşanan acıların bilinciyle, geleceğe umutlu bakmak istiyoruz. Açılacak geçiş noktalarının tüm adalıların sosyal, kültürel ilişkilerini geliştireceğine, ekonomik işbirliğini artıracağına ve adaki tüm toplumların barış içinde birarada yaşamasına önemli katkılar yapacağını düşünüyoruz” ifadelerine yer verildi.

İşte açıklama:

Adanın ve kentimizin bölünmüşlüğünü simgeleyen Derinya ve Lefke’yi bölgedeki yalnızlığından kurtaracak Aplıç geçiş noktalarının 12 Kasım 2018 tarihinde açılma kararını selamlıyoruz.

Mağusa’yı ikiye bölüp geçmişte birçok acıya mekan olmuş bu bölgeyi, barış ve işbirliğinin sembolu yapmaya kararlıyız. Bu konuda geçmişte yaşanan acıların bilinciyle, geleceğe umutlu bakmak istiyoruz. Açılacak geçiş noktalarının tüm adalıların sosyal, kültürel ilişkilerini geliştireceğine, ekonomik işbirliğini artıracağına ve adaki tüm toplumların barış içinde birarada yaşamasına önemli katkılar yapacağını düşünüyoruz.

Geçiş noktaları konusunda verdikleri sözü gerçekleştiren her iki lider sayın Mustafa Akıncı ile sayın Nikos Anastasiedis’e ve gecikmelere rağmen altyapı çalışmalarını tamamlayarak geçişlere hazır hale getirenlere teşekkürlerimizi iletiyoruz. Geçişlerin başlayacağı 12 Kasım Pazartesi günü yüreği bizlerle atan herkesi beraberce geçişleri başlatmak için Derinya geçiş noktasına davet ediyoruz.

Mağusa İnisiyatifi