Döviz sigortacıları vurdu, sigortacılar da halkı!

GazeddaKıbrıs – Özel

Dövizden etkilenen sigorta şirketleri piyasada oluşan riskin yükünü halka yüklemeye kararlı Sigorta şirketleri tarafından müşterilerine atılan kısa mesajlarda “Türk lirasında oluşan değer kaybından dolayı kasko, işyeri ve konut sigortalarınızın değerinin yitirilmesine sebep olmuştur.  Eksik sigorta mağduriyetinizi gidermek için acentelerimize başvurun” şeklinde ifade kullanıldı.

Sigorta şirketlerinin bu biçimde ek ödemeler alarak kendi güvenilirliklerini sağlayacağı hedeflendiği tahmin edilirken yapılması muhtemel bu ek ödeme miktarlarının nasıl hesaplanacağı ve adil bir süreç olup olmayacağı ise belirsiz.

Aynı zamanda toplu taşıma hizmetlerinin yaygın olmamasından dolayı Kıbrıs’ın kuzeyinde neredeyse her haneye bir araç düşmesi, kimi ailelerde birden fazla araç varken döviz krizinden doğan maliyetin doğrudan halka ödenecek olması ve bu konuda hükümetin hiçbir önlem almadığı ya da bu konuda açıklama yapmadığı da görülüyor. Hal böyleyken, hükümet kriz koşullarında bir muhasebeci gibi davranıp, fakirleşme riskine karşı mağdur kesimlere yardımcı olabilecek duyarlı politikalar oluşturamamış olması da ciddi bir zaafiyet olarak görülüyor.