Anastasiadis’in Pedofil Mahkumları Affetmesi Skandal Oldu

Kıbrıs’ın güneyinde Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in “Cumhurbaşkanlığı Affı”nı kullanarak pedofiliden mahkum olmuş bazı bireyleri serbest bırakması skandal oldu.

Fileleftheros ve diğer gazeteler, Anastasiadis’in dün yazılı bir açıklama yaparak, hatasını kabul ettiğini ve cinsel taciz suçundan hapse mahkum “kişinin” başkanlık affıyla 6 ay öncesinden serbest kalmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdiğini yazdı. Sözkonusu suçlunun taciz ettiği kişi ve ailesine yönelik üzüntüsünü de dile getiren Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı affının cinsel taciz suçlarından mahkum kişilere yönelik kriterlerin daha da katılaştırılmasının ileriye götürüleceği teyidinde de bulundu.

Yaşananlara ana muhalefet AKEL’den tepki geldi. AKEL açıklamasında hükümetin ‘timsah gözyaşları dökmeye’ son verip, çocuklara karşı suç işleyen kişilere nasıl Cumhurbaşkanlığı affının verildiğini izah etmesi gerektiğini belirterek, bu tür suçlardan mahkum olanlara Cumhurbaşkanlığı affının verilemeyeceğini henüz Ocak ayında hapishane müdürünün net bir şekilde açıkladığı hatırlatıldı.

Öte yandan cinsel tacize maruz kalan çocukların ailelerinin yaşananlara karşı büyük bir öfke duyduğu belirtildi.

Bazı haber kaynakları sözkonusu mahkumlardan birinin serbest kaldıktan sonra kendisini şikayet eden çocuğun evine gittiği ve rahatsızlık verdiği iddiasında bulundular.

AKEL: HÜKÜMET TİMSAH GÖZYAŞLARI DÖKMEYE SON VEREREK İZAHAT VERSİN

AKEL Milletvekili İrini Haralambidu bugün yaptığı yazılı açıklamada ise  hükümetin ‘timsah gözyaşları dökmeye’ son verip, çocuklara karşı suç işleyen kişilere nasıl Cumhurbaşkanlığı affının verildiğini izah etmesi gerektiğini belirtti.

Temsilciler Meclisi’nin 2014’te onayladığı yasanın çocuklar aleyhine cinsel suçlara sert cezaları öngördüğünü, sorunun yasadan kaynaklanmadığını hükümettekilerin çok iyi bildiğini kaydeden Haralambidu, bu tür suçlardan mahkum olanlara Cumhurbaşkanlığı affının verilemeyeceğini henüz Ocak ayında hapishane müdürünün net bir şekilde belirtmiş olmasına rağmen, o zamandan bugüne ne olup da Cumhurbaşkanlığı affı verilerek cezaları dörtte bir oranında düşürülen pedofili suçlularının serbest bırakıldığını sordu.

Cumhurbaşkanlığı affı verilenlerin birden fazla olduğuna işaret eden İrini Haralambidu hükümetin çok sayıda mağdura özür borcu olduğunu ifade etti.