Adım adım gözetim toplumuna doğru… Oy birliği ile MOBESE geliyor

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Yasa Tasarısı ele alınarak oy birliğiyle kabul edildi.

Burada ilk olarak tasarıya ilişkin komite raporu ilgili Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı CTP Milletvekili Doğuş Derya tarafından okundu.

Raporu okumasının ardından söz alan Derya, kent güvenlik sistemlerin suçun önlenmesinde ne kadar efektif olduğu konusunda tartışmalar olduğunu, bu sistemlerin suç ortaya çıktıktan sonra suçlunun yakalanması açısından önemli olduğunu kaydetti.

Derya, öte yandan suçu önleyici politikalar üzerinde çalışılmasına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Kent güvenlik sistemlerinin gözetim toplumu oluşturulması açısından da ciddi riskler barındırdığını kaydeden Derya, bu nedenle yasanın hazırlanması konusunda dikkatli davrandıklarını, yasa tasarısı kapsamında itiraz komiteleri oluşturulduğunu belirtti.

Derya, tasarının hazırlanmasına katkı koyanlara teşekkür etti.

Tasarıyla ilgili söz alan UBP Milletvekili Hasan Taçoy, bu yasanın yıllardır gündemde olduğunu işaret etti.

İlgili yasanın önemine işaret eden Taçoy, bu yasanın düzgün işlemesi için kişisel verilerin korunması konusundaki yasanın ve bu yasa tahtında kurulması gereken sistemlerin düzgün şekilde hayata geçirilmesine ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından tasarı oylandı ve oy birliğiyle kabul edildi.