AktüelGazeddablogHiç, GEMİ’ye benzediğinizi düşündünüz mü? – Kuzey Tarık

Ne kadar inanırsınız veya inanır mısınız bilmem ancak, anne karnındaki yaşantımız da dahil olmak üzere, her bir anın, hafıza kayıtlarımıza işlendiği, depolandığı İDDİA EDİLİR! Anne sütünün tadı, dinlediğimiz ninni sesleri, işittiğimiz azarlar, gürültülü veya gürültüsüz tüm travmatik olaylar, bilincimize veya bilinç altımıza kayıtlanır, arşivlenir!
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 18, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı

Ne kadar inanırsınız veya inanır mısınız bilmem ancak, anne karnındaki yaşantımız da dahil olmak üzere, her bir anın, hafıza kayıtlarımıza işlendiği, depolandığı İDDİA EDİLİR!  Anne sütünün tadı, dinlediğimiz ninni sesleri, işittiğimiz azarlar, gürültülü veya gürültüsüz  tüm travmatik olaylar, bilincimize veya bilinç altımıza kayıtlanır, arşivlenir! 

Ben inanırım!

Ömrümüz boyunca, muhatap olduğumuz her bir AN’ı, sürekli hatırlamasak da, hatta unuttuğumuzun farkında bile olmasak da, ya bilincimizde ya da bilinç altımızda muhafaza eder, SAKLARIZ! 

Neşeli, güzel olayların, tatlı duygularını içimizde biriktirdiğimiz gibi, neşesiz, üzücü olayların hislerini de BİRİKTİRİRİZ ve bu ANILARın tümü, YAŞAM BİÇİMİMİZİ BELİRLER !..

Geleneklerimiz, toplum kurallarımız, inançlarımız, kültürümüz, aile yapılarımız ve aldığımız eğitim ne kadar önemliyse, çocukluğumuzda yaşadıklarımız da en az onlar kadar ÖNEMLİDİR! Unutmuş olduğumuz ve/veya  bugün farkında bile olmadığımız küçücük bir anın, içimize yerleşmiş, herhangi bir ‘olumsuz ‘ duygusu, İÇİMİZDEKİ KİRLERdir ! … ve malesef,  bir ÖCÜ GİBİ, bir gün mutlaka, en güçsüz olduğumuz yerde, bilinç altımızdan çıkıp, karşımızda  BELİRECEKTİR!

Mantığınıza ters düşen fakat çok isteseniz de, bir türlü değiştiremediğiniz ‘şeyler’i düşünün lütfen !

Örneğin,

 1. Çok yememem gerektiğini biliyorum AMA kendimi durduramıyorum !
 2. Çok çalışıyorum AMA birtürlü başaramıyorum !
 3. Hayır demem gerektiğini biliyorum AMA hayır diyemiyorum !
 4. Çocuklarıma sevgi göstermeliyim AMA sürekli bağırıyorum !
 5. Hafızam güçlüdür biliyorum AMA unutkanlığımın önüne geçemiyorum !
 6. Sevdiklerim yanımda olduğu HALDE kendimi yalnız hissediyorum !
 7. Arkadaşım/ Eşim beni çok seviyor biliyorum AMA ben  mutsuzum !
 8.  Yanlış olduğunu bildiğim HALDE inatçılık yapmaktan vazgeçemiyorum !
 9. Doğru olmadığını biliyorum AMA başkalarını sürekli eleştiriyorum !
 10. Ortada hiçbirşey yok AMA onu çok kıskanıyorum !

                                                                                                                                                        gibi..

Çoğumuzda vardır benzer duygular  ve  en kötüsü de nereden geldiklerini, nasıl olduklarını da bilmiyoruzdur genelde! Tabii, uzman bir kişi ile çalışmamış, tavsiyeler  veya yönlendirmeler almamışsak…

Mantığımızla, yani bilinçli aklımızla çözemediğimiz tüm sorunların altında, bilinç altımıza yerleşmiş ve unutulmuş ‘öğrenmeler’ yatar genelde!

… ve bu ÖĞRENMİŞLİKLER, ya hayatımızın tamamını kaplarlar yada belli bir yaştan sonra, mutlaka gün yüzüne çıkıp, RAHATIMIZI BOZARLAR !!! 

Dönem dönem,  küçük darbecikler atıp gittikleri de olur, yoğun bir şekilde gelip, -hayatımızı alt üst ederek-  bizi PERİŞAN ettikleri de !.. Aslında hiç gitmez, hep bizimledirler !!!  Yaşam akışımızın seyrine göre şekil değiştirirler! Kısaca şöyle anlatabilirim!

 …EĞER   ‘aldatılma veya kaybetme’  KORKUMUZ VARSA,  fakat  hayatımızda ciddi bir ilişkimiz yoksa, görünmezler, siner, içimizde sessizce uyurlar!  Fakat, ciddi bir İLİŞKİYE GİRMİŞSEK, mutlaka UYANACAK, CANAVARLAŞIP şahlanacak ve maalesef ilişkimizi  YERLE BİR EDECEKTİRLER!

Bir GEMİ düşünün lütfen! Gemi’nin bodrum katı olduğunu da düşünün! Çok uzun zamanlardan beri, geminin yüzeyindeki  tüm çöp, pislik ve artıkların bodrum katına süpürüldüğünü de düşünün!.. Sadece dış yüzeyi temizlenmiş, bodrum katı artıklarla dolu gemiye neler olabilir sizce?

 1. Hızı azalır
 2. Daha fazla güç ve yakıt harcar
 3. Manevra kabiliyeti azalır
 4. Çabuk yorulur, deforme olur, eskir bozulur

Peki, hem yüzeyi, hem de bodrum katı tertemiz olan, pislik taşımayan bir gemi nasıl olur? Hmm?

BİLİNÇ ALTImız, başka bir deyişle, BİLİNÇSİZ AKLIMIZ,  GEMİ ‘nin BODRUM KATI  gibidir! Temizleyip, temizlememek BİZE KALMIŞ!..

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..