AktüelDünyaBir halk kahramanı, devletten daha güçlü bir adam: Pablo Escobar

Dünyaca ünlü uyuşturucu baronu, bir halk kahramanı ve yasal düzenin en büyük karşıtlarından birisi haline gelen bir Kolombiyalı; Pablo Escobar. 
Gazedda KıbrısŞubat 10, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Dünyaca ünlü uyuşturucu baronu, bir halk kahramanı ve yasal düzenin en büyük karşıtlarından birisi haline gelen bir Kolombiyalı; Pablo Escobar. Adamları aracılığı ile onlara milyonlarca dolar para vermiş, gözlerinde devletten daha güçlü ve samimi bir konum yakalamıştır.

1970’lerin başında Medellin bölgesindeki uyuşturucu trafiğinde pay sahibi olmaya başlayan Escobar, gelecekte ‘dünyayı kontrol edeceği’ alanda isim yapmaya başladı. 1975’te Medellin’deki en büyük uyuşturucu kartelini kendi emriyle öldürterek, bölgenin en büyüğü oldu.

80’lerde ABD uyuşturucu trafiğinin % 80’ini o kontrol ediyordu. Dünyada en büyük uyuşturucu talebi ABD’ye aitti. 

Escobar ABD dışında aynı zamanda Meksika, Porto Riko gibi ülkelere de uyuşturucu satışı yapmaya başlamıştı. Gitgide satış ağı genişliyordu, dünyaya açılıyordu!

Öyle ki ileride, uyuşturucu nakliye organizasyonu için bir okyanus adasına havaalanı yapacaktı. Öyle ki uyuşturucu konusunda yalnızca Amerika kıtasının değil, tüm dünyanın tekeli olmaya doğru ilerliyordu. Asya’ya kadar uzanan bir bağlantı hattına sahipti.

80’ler Escobar’ın en güçlü dönemiydi, 1989’da Escobar, Forbes dergisinin en zenginler listesinde 7. sırada kendine yer bulmuştur.

Devletten daha güçlü bir adam

Escobar, yaşadığı dönemde adeta bir ‘paralel yapı’ olmayı başarmıştır. Yakalandığı zaman kendi isteğine göre özel bir hapishane yaptırabilecek güce, ‘beni bırakırsanız devletin dış borcunu kapatabilirim’ diyebilecek bir zenginliğe sahipti. 

Pablo Escobar ile devlet arasında ilginç bir ilişki vardı. İllegal işlerini sürdürürken ona engel olan birçok Kolombiyalı savcı, polis ve devlet adamı, bizzat emri ile öldürülmüştür. Bir dönem meclis üyeliğine seçilmiştir.

Halkın gözünde bir kahraman imajı

Escobar, her ne kadar dünyanın en zenginleri arasında olsa da, halkla, köylüyle iyi bir bağ kurmayı başarmıştır. Okullar, hastaneler yaptıran Kolombiya’ya bazı noktalarda destek olmuştur. 

Günümüzde hala Pablo Escobar stickerları, duvar yazıları, tişörtlerine rastlayabilirsiniz. 

Adamları aracılığı ile onlara milyonlarca dolar para vermiş, gözlerinde devletten daha güçlü ve samimi bir konum yakalamıştır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık