#güvenartırıcıönlem

“Yeni Geçiş Noktaların Açılması Konusunda Olumlu Gelişmeler Var”

Yazar

Geçiş Noktaların Açılması Teknik Komitesi’nin Kıbrıslırum ekibinin başkanı Sotos Zakheos, Lefke – Aplıç ve Derinya geçiş noktalarının açılması konusunda olumlu gelişmeler olduğunu söyledi.

Zakheos, söz konusu iki geçiş noktasının açılmasının ardından Kıbrıs Rum tarafının baştan beri önerdiği Piroi geçiş noktası dâhil diğer noktaların açılacağını söyledi.

Kıbrıs Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Zakheos,  yaşanan bazı zorluklardan dolayı gecikmeler olduğunu ve bugüne kadar geçiş noktalarının açılmadığını ve özellikle tampon bölgede yapılması gereken alt yapı inşaatları konusunda yaşanan sorunlara atıfta bulundu.

“Hem güneyde hem de kuzeyde gerekli alt yapılar yapıldı. Ancak tampon bölgedeki çalışmalarla ilgili prosedürler açıkta kaldı” diyen Zakheos,  yapılan istişarelerden sonra Kıbrıs Türk tarafının her iki toplumdan inşaat şirketlerinin katılımıyla çalışmaların yapılması için Avrupa Birliği’nden fonlar sağlanarak UNDP yoluyla ihaleler açılmasını kabul ettiğini söyledi.

Zakheos, Kıbrıs Haber Ajansı’na, “olumlu gelişmenin ardından ve ihalenin açıklanmasından sonra, Derinya geçiş noktasındaki çalışmaların 1-2 ay sonra tamamlanması bekleniyor. Ancak Lefke geçiş noktasında toprak morfolojisinden dolayı yaşanan ek sorunlar nedeniyle çalışmaların 3-4 ayda tamamlanması bekleniyor” dedi.

Zakheos, tüm çalışmaların tamamlanmasının ardından geçiş noktalarının aynı anda açılacağı konusunda siyasi seviyede karar alınacağını da açıkladı.

Yazar