Sendikal Platform toplumsal varoluş yürüyüşüne hazırlanıyor

Sendikal Platform, 6 Eylül Perşembe günü gerçekleştirilecek olan varoluş yürüyüşüne hazırlanıyor.

İthal ekonomik krizin etkilerini gün be gün hisseden Kıbrıslı Tüklerin hayat standartlarını koruyucu ve alım gücünün düşmesini engelleyici tedbirlerin alınmasını talep eden sendikalar, sadece kamu çalışanlarından değil aynı zamanda büyük şirket ve sermaye kesimlerinden de tedbir amaçlı kesintiler yapılmasını istiyor.

Özellikler özel sektör emekçilerinin ve dar gelirlilerin hayatlarında aşırı derece hissedilen ekonomik krizle birlikte asgari ücretin yaşamı idame ettiremeyecek derecede eridiğine vurgu yapan sendikalar, asgari ücretin dövize endekslenmesini ve yeniden belirlenmesini istiyor.

Türkiye’ye bağımlılıktan ve kuzeydeki rejimin bir çeşit “alt yönetim” olduğundan kaynaklı olarak ekonomik krizin Kıbrıslı Türkler’i vurduğunu belirten sendikal liderlikler, bağımlılık değil bağımsızlık istediklerini ve bunun da yolunun Federal Kıbrıs’tan geçtiğini vurgulamaktalar.

Öte yandan Platform geçtiğimiz haftalarda yaptığı çalıştaydan çıkan 90 maddelik öneri paketini ise bugün Başbakan Tufan Erhürman’a verdi. Haber için tıklayınız>>>

 

Fedakarlık yapma noktasında, fedakarlığa açık olduklarını ve ek mesai uygulaması ile bunu da gösteren sendikalar, bedelin sadece çalışanlar tarafından ödenmeyeceğinin de altını çizmekte.

 

Platform özellikle sosyal medyada yoğun bir hazırlık yapmakta.

 

 

Eylem 6 Eylül Perşembe saat 18:00’da Lefkoşa Citroen ışıklarında başlayacak ve meclis önünde son bulacak.