#kıbrıssorunu

Kıbrıs Konferansı’nda Resepsiyon | #ConferenceOnCyprus

Cenevre’de, güvenlik ve garantilerin ele alınacağı Kıbrıs ile ilgili uluslararası konferansta yerel saatle 13.00’te (KSİ 14.00) resepsiyona geçildi.

BM Güvenlik Konseyi üyelerinin de davet edildiği resepsiyona, liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis’in yanısıra müzakere heyetleri, garantörler, siyasi parti temsilcileri, AB delegasyonu ve uluslararası finans kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Resepsiyonda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres bir konuşma yaptı.

 

Başbakan Hüseyin Özgürgün ile Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun resepsiyona katılmadığı öğrenildi.

Uluslararası konferansın, yerel saatle 14.00’teki (KSİ 15.00) çalışma yemeğiyle devam etmesi öngörülüyor.

Yemekte liderlere 3’er kişiden oluşan heyetler eşlik edecek.

Yemek sonrasında devam edecek konferansın 20.00’ye (KSİ 21.00) kadar sürmesi bekleniyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, ara sırasında, yerel saatle 14.45’te (KSİ 15.45) basın toplantısı düzenleyecek. Toplantıda Akıncı ile Anastasiadis de hazır bulunacak.

 

KONFERANSIN İLK BÖLÜMÜ

Bu arada konferansın sabahki bölümünde liderler Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in yanısıra BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ve İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’un birer konuşma yaptığı öğrenildi.

Öte yandan, elde edilen bilgiye göre, resepsiyon nedeniyle verilen arada, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson baş başa bir görüşme yaptı.