Kayıp Şahıslar Komitesi Kazılara Devam Ediyor

Kayıp Şahıslar Komitesi, Girne’de 1974’te Türkiye’nin harekatı sırasında Kıbrıslırumların gömülmüş olabilecekleri bir alanda bugün kazılara başlıyor.

Kıbrıs Haber Ajansı (KHA), kazıların yapılacağı bölgenin, Kıbrıslıtürklerin verdiği bilgiye göre şehir stadyumunun yanında olduğunu duyurdu. Gömü alanının bir bölümünün bir kaldırımın altında olduğuna inanılıyor. Geçmişte burada kablo döşenmesi sırasında kemikler görülmüştü.

Kıbrıs Kayıp Şahıslar Komitesi, araştırma yapmak için bölgeye bir inşaat mühendisi gönderdi; telefon hatlarının kazıdan etkilenmesi halinde neler yapılabileceği konusunda Kıbrıs Türk telekomünikasyon yetkilileriyle de temasa geçti.

Geçmişte de aynı bölgeye yakın bir yerde, 1974’te sırasında öldürülen çoğu asker birçok Kıbrıslırum’un bulunduğu kazılar yapılmıştı.

Kayıp Şahıslar Komitesi, Lefkoşa’nın kuzeyinde, Arçoz (Yiğitler), Katokopia (Zümrütköye) ve Lefkoşa’nın güneyinde Strovolos’ta kazılar yapıyor.

Komitenin verilerine göre, 2018’de askeri alanlarda yapılan kazılar sırasında, Voni (Gökhan) köyünde en az beş kişinin kalıntıları bulundu; Dikomo (Dikmen), Asomatos (Özhan) ve Kyra (Mevlevi) köylerindeki askeri bölgelerde ise kalıntı bulunamadı.

Komite, 1974’ten bu yana kayıp olan 10-15 Kıbrıslırum’un kalıntılarını, bir kuyuda olabilecekleri bilgisi üzerine araştırmak için salı günü de Çatoz (Tizaos) köyünde kazılara başladı.