Fotiou: Kayıp kişiler konusu ‘trajik’ bir durumdadır

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Fotis Fotiou, salı günü milletvekillerine yaptığı konuşmada, kayıp kişilerle ilgili sonuca bakınca çabaların ‘trajik’ bir duruma geldiğini söyledi.

Meclis Mülteciler ve Kayıp Kişiler Komitesi toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Fotiou, milletvekillerine kayıp kişilerle ve daha fazla kayıp kişinin kalıntılarının bulunduğu yer tespit çalışmalarındaki zorluklarla ilgili tüm önemli konularda bilgi verdiğini bildirdi.

Kalıntıların yerini tespit çalışmalarında sonucun ‘trajik’ olduğunu ifade eden Fotis Fotiou, yer tespitinde son yıllarda oldukça endişe verici bir düşüş eğilimi görüldüğünü kaydetti.

Fotiou, tüm önemli bilgilerin ve özellikle toplu mezarların yerlerinin Türk ordusunun kayıtlarında olduğundan diğer kuruluşların kayıtlarıyla Türkiye’nin yükümlülüklerini ve sorumluluklarını dengeleme çabalarının yanıltıcı ve kabul edilmez olduğunu belirtti.

Fotis Fotiou, Kıbrıs’ın kuzeyindeki Assia köyünde kayıp kişilerin kalıntılarının yerlerinin değiştirilmesi olayından başka daha birçok kalıntıların kasıtlı taşınması durumu olduğuna dikkat çekti.