#tiyatro

Baraka Tiyatro Ekibi: Sanat Maddi Kısıtlamalarla Engellenemez

Baraka Tiyatro Ekibi, Beyarmudu Belediyesi’nin yeni yürürlüğe koymuş olduğu tüzüğü ile talep etmiş olduğu 800 TL lik fahiş kira ücretini reddetti.

Baraka Tiyatro Ekibi adına Zekiye Şentürkler’in yazılı açıklaması şöyle:

Bizler Baraka Tiyatro ekibi olarak üzülerek duyuruyoruz ki, birkaç hafta önce açıkladığımız turne programımızın Pergama (Beyarmudu) gösterisini iptal etmek zorunda bırakıldık; neden mi, çünkü bizler sanatımızı gerçekleştirirken gişe kaygısı değil sözümüzü duyurma kaygısı güdüyoruz, çünkü bizler her türlü baskı ve imkansızlığa rağmen sistemde yanlış gördüklerimizi eleştiriyoruz, çünkü bizler bu baskı ve sömürü düzenine oyunlarımızla cevap veriyoruz.

Tüm bunları amatör bir ruhla yapıp yegane gayemizin tiyatro severlerle buluşmak olduğu bu durumda Beyarmudu Belediyesi’nin yeni yürürlüğe koymuş olduğu tüzüğü ile talep etmiş olduğu 800 TL lik fahiş kira ücretini karşılamak durumunda bırakılmayı reddediyoruz.

Belediyelerin görevlerinden biri halkı sanatla buluşturmak ve kültürel etkinlikler gerçekleştirip tüm bunları kar amacı gütmeden yapmaktır. Ancak Beyarmudu Belediyesi tarafından para almak üzere düzenlenmiş olan tüzük ile Güney Mesarya Sosyal Tesislerine biçilen kira bedeli etik dışıdır. Tesiste sadece ve sadece çok parası olan veya yüksek bilet ücreti alan tiyatroların haricinde halka tiyatro ulaşmasını engellemek, amatör ve alternatif tiyatroların sesine yer vermemek bir belediyenin faaliyetlerinden biri olmamalıdır. Üstelik AB tarafından fon alarak bölgeye kültürel etkinliklerin taşınabilmesi amacıyla yaptırılmış olan bu tesiste bunun yapılması da ayrıca manidardır.

Özet olarak tüm bölge halkına duyurmak isteriz ki ilgili belediye kar amacı gütmeyen biz dernek tiyatrolarının siz seyircimizle buluşmasını engellemiştir. Ancak sokaklar bizimdir ve bizlerin sözünü söylemek için spot ışıklara, sahnelere, kostümlere değil siz seyircilere ihtiyacı vardır. Sanatımızı ülkemizin her yanına ulaştırma mücadelemiz yükselerek devam edecektir.

  • Sanat