Apple iTunes’a Veda Ediyor! Podcast’ler Artık Web Üzerinden Dinlenebilecek!

Podiolab‘ın haberine göre Apple, iTunes’a veda ediyor ve Apple Podcasts web arayüzü güncelleniyor! Artık Apple Podcasts web arayüzü üzerinden, iTunes’a yönlendirme yapılmadan dinlenebilecek.

Podcast severler için devrim niteliğinde olan bu gelişmeyle birlikte Apple uzun yıllar sonra Apple Podcasts için major yeniliklerin yapılacağının sinyalini veriyor.Bu güne kadar tüm podcast linklerini iTunes uygulamasına yönlendiren Apple, ios kullanmayan veya web browser üzerinde olan kullanıcıların deneyimini bozuyordu. Bu gün sızan görüntülere bakılırsa bu yeni düzenlemeyle birlikte podcast yayınlarının kendilerine ait bir web sayfası da oluyor ve içerisinde yerleşik medya oynatıcı ile web sayfasından çıkmadan podcast yayınları dinlenebiliyor. Her bölümün şov notları da bu sayfa içerisinde yayınlanıyor.  Sayfalar Twitter’a sızdıktan sonra URL’ler yine itunes uzantılı url’lere gidiyor ve eski görüntüyle karşılaşıyoruz ancak bu sırada ekran görüntüsü alan kimi podcast yayıncıları yakaladıkları görüntüleri paylaştı Twitter üzerinden.Yaklaşık beş gün önce bu yeniliğin ilk sinyalini, ünlü ios yazılımcısı Steve Troughton-Smith, Twitter üzerinden bir mesajla paylaşmış ve çok detay veremeyeceğini ancak kesinlikle Apple’ın yeni ios üzerinde Müzik, Podcasts, Books ve TV uygulamasına ayrı ayrı yer vereceğini belirtmişti. Steve Troughton, Apple’ın kodlarını detaylıca inceleyerek yenilikleri keşfedip ilk duyuran oldukça bilinen ve bu ünüyle tanınan bir yazılımcı.

Kaynak:

Apple iTunes’a Veda Ediyor! Podcast’ler Artık Web Üzerinden Dinlenebilecek! – Podiolab

Bu değişim yakın zamanda Google’ın, Google Podcasts için duyurduğu web üzerinden podcast yayınlarını dinlenebilir hale getirmesi ve arayüz tasarımını yenilemesini hatırlattı. Daha üzerinden bir ay geçmeden Apple sessiz sedasız itunes’dan ayrılığın sinyallerini verdi bu yeni sayfalarla birlikte.